Bratislava 17. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Kým vlani bolo na celom svete v prevádzke 4 tis. robotických skladov, podľa prognóz budú do roku 2025 v 50 tis. skladoch vo svete fungovať 4 mil. komerčných robotov. Išlo by o 12-násobok v priebehu len šiestich rokov, pričom kľúčom k úspechu inteligentných skladov nie sú roboty a systémy riadenia, ale konektivita v reálnom čase. Konštatuje sa to v správe spoločnosti Ericsson, ktorú vo štvrtok poskytla agentúre SITA

Ilustračné foto

Ako sa v správe uvádza, Ericsson Industry Connect je privátnou sieťou vyvinutou špeciálne pre potreby priemyslu, ktorá pomáha zvyšovať efektivitu a produktivitu skladu. “Je založená na technológii LTE, čo zabezpečuje vysokú spoľahlivosť jej pokrytia v celej výrobe a predvídateľnú latenciu,” konštatuje firma. Dodáva, že sieť je vysoko odolná proti útokom a začiatkom budúceho roka bude celé riešenie dostupné s 5G rádiom. Ericsson Industry Connect navyše umožňuje ľahšiu a rýchlejšiu konfiguráciu výrobnej linky, zlepšuje monitoring procesov a produktov, zabezpečuje vzdialenú pomoc odborníkov v reálnom čase, pokročilé pripojenie, ale tiež predĺženie doby prevádzky a životnosť zariadenia.

“Siete 5G prinesú veľké zvýšenie flexibility, inteligencie, rýchlosti a bezpečnosti procesov. Nemusí sa však čakať. Použitie 4G LTE umožní začať digitálnu transformáciu a ľahký prechod na 5G hneď, ako bude k dispozícii. Navyše je LTE z pohľadu svojich schopností viac ako dostatočné pre veľkú časť aplikácií,” uviedol Jiří Rynt zo spoločnosti Ericsson.

Vďaka cenovo dostupnejšej mobilnej robotike a inovatívnemu bezdrôtovému pripojeniu (4G LTE a 5G) je teraz možné investovať do autonómnych vysokozdvižných vozíkov, automatizovaných navádzacích vozidiel (AGV), autonómnych mobilných robotov (AMR), dronov a ďalších mobilných zariadení, poznamenala firma Ericsson. Poukázala pritom na to, že zapojenie robotov vo výrobe sa zvyčajne týka pracovných miest s vysokou fluktuáciou pracovníkov, kde je nutné riešiť monotónne a opakujúce sa úlohy, pri ktorých sú roboty oveľa presnejší a neúnavní. Tento vývoj povedie k rekvalifikácii alebo zvýšeniu kvalifikácie zamestnancov, dodala firma.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj