Košice 13. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Košický samosprávny kraj (KSK) ukončil prvú a druhú etapu rekonštrukcie Zemplínskeho múzea v Michalovciach za takmer dva milióny eur. Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov múzea bude 21. septembra. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová

Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka

„Sme veľmi radi, že po štyroch rokoch sa podarilo dokončiť kľúčovú, druhú etapu rekonštrukcie Zemplínskeho múzea v Michalovciach a návštevníkom môžeme priestory kaštieľa znovu sprístupniť. Okrem zrekonštruovaných priestorov však prichádzame s viacerými novinkami. V podkroví kaštieľa pribudla nová multimediálna miestnosť a tvorivé dielne. Nové priestory by mali slúžiť pre žiakov aj širokú verejnosť a veríme, že sa stanú centrom spoločenského diania v Michalovciach,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Druhá etapa rekonštrukcie sa začala koncom apríla. V priebehu štyroch mesiacov zhotoviteľ opravil strechu a krov na hlavnom kaštieli, obnovená bola fasáda, interiérové schodiská, bleskozvod a pribudlo aj nové osvetlenie historickej budovy. Niektoré z prác bolo potrebné vykonať pre nevhodné stavebné úpravy, ktoré boli zrealizované v rámci prvej etapy rekonštrukcie a ktoré nerešpektovali historicky hodnotné časti budovy.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov Zemplínskeho múzea v Michalovciach bude 21. septembra. Počas celého popoludnia bude Zemplínske múzeum sprístupnené pre verejnosť. Po prvýkrát si návštevníci budú môcť pozrieť nové interaktívne expozície, na ktoré kraj vyčlenil 228-tisíc eur. V ďalších mesiacoch pribudne v suteréne múzea výstava archeológie a vo východnom krídle expozícia etnografie.

Ako ďalej Trnka uviedol, ukončením rekonštrukcie hlavného kaštieľa Zemplínskeho múzea v opravách rozhodne nekončia. „V areáli kaštieľa sa nachádzajú ďalšie objekty, ktoré ešte urgentne potrebujú rekonštrukciu. Z rozpočtu Košického samosprávneho kraja máme vyčlenených ďalších približne 770-tisíc eur. V najbližších mesiacoch by sa mali začať práce na rekonštrukcii zimnej záhrady, kde bude opravená strecha, krov, fasáda, okná aj interiér. Opravou prejde v najbližšom čase aj objekt koniarne, historická záhrada, ktorej súčasťou je rotunda a takzvaný starý kaštieľ. Tieto práce sú najväčšími v novodobej histórii michalovského kaštieľa. Nakoľko ide o významnú kultúrnu pamiatku, chceli sme, aby prešiel opravou celý komplex a aby kaštieľ bol dôstojným miestom na prezentáciu kultúrnych pamiatok, umeleckých diel či expozícií,“ dodal.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj