Kyjev 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vymenoval za svoju poradkyňu 34-ročnú Mariju Gajdarovú, ktorá sa pred časom vzdala ruského občianstva a je poslankyňou oblastnej rady v Odeskej oblasti za vládnu stranu Blok Petra Porošenka (BPP)

Menovací výnos Porošenko podpísal ešte 28. marca, informovala dnes agentúra Interfax.

arija Gajdarová, dcéra prvého ruského postsovietskeho premiéra Jegora Gajdara, si prebrala ukrajinský pas od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka 4. augusta 2015 v Kyjeve. Ukrajinský prezident Petro Porošenko udelil ukrajinské občianstvo ruskej opozičnej predstaviteľke Mariji Gajdarovej, nominovanej na regionálnu vládnu funkciu na Ukrajine

Gajdarovú si do svojho tímu ešte v júli roku 2015 pozval vtedajší gubernátor Odeskej oblasti Michail Saakašvili. V auguste 2015 Porošenko podpísal výnos, ktorým Gajdarovej udelil ukrajinské štátnej občianstvo.

V marci roku 2016 sa však Gajdarová musela vzdať funkcie Saakašviliho námestníčky, pretože v danom čase bola ešte stále občiankou Ruskej federácie. Podľa nového ukrajinského zákona totiž ukrajinskí štátni úradníci smú mať len jedno občianstvo, a to ukrajinské. Gajdarová však zostala poslankyňou oblastnej rady.

Ruské ministerstvo vnútra pred časom oznámilo, že dostalo od Gajdarovej list, v ktorom oznámila, že sa chce vzdať ruského občianstva. Ako dôvod uviedla, že má v úmysle prijať občianstvo ukrajinské a neželá si žiť a pracovať v Rusku, kde sa predtým angažovala v opozičných zoskupeniach.

Marija Gajdarová je dcérou bývalého ruského premiéra Jegora Gajdara a z otcovej strany pravnučkou spisovateľa Arkadija Gajdara.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.