Bratislava 1. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Nové modely elektrických áut musia mať od 1. júla na základe nového zákona Európskej únie zariadenie, ktoré vydáva zvuk. Tichý chod elektromobilov totiž predstavuje pre chodcov riziko, pretože auto nie je na ceste počuť

Ilustračné foto

Nariadenie sa týka iba vozidiel na elektrický pohon so štyrmi alebo viacerými kolesami, teda nie napríklad motoriek, a umelé zvuky podobné motoru budú musieť vydávať iba pri rýchlostiach nižších ako 20 kilometrov za hodinu, pričom sa to týka aj cúvania. Vodiči však budú môcť zariadenie vypnúť, ak usúdia, že to je nevyhnutné. Od roku 2021 budú musieť mať tzv. Systém akustickej výstrahy vozidiel (AVAS) všetky elektrické autá, nie iba nové modely.

Zákon neuvádza aký zvuk to má presne byť, musí však mať hlasitosť v rozmedzí od 56 do 75 decibelov. Pre porovnanie, 56 decibelov je asi na úrovni hluku zapnutej klimatizácie alebo elektrickej zubnej kefky, hluk prechádzajúceho nákladného auta je na úrovni približne 85 decibelov. Umelý zvuk elektrického auta musí mať stúpajúcu alebo klesajúcu intenzitu v závislosti od toho, či auto zrýchľuje alebo spomaľuje.

Nový zákon privítali najmä osoby so zrakovým znevýhodnením, pre ktoré tiché elektrické autá predstavujú na ceste zvýšené riziko.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj