Moskva 1. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-Suzan Walsh)

Do platnosti vstúpil zákon, na základe ktorého recipročne ruská strana zakázala prístup americkým diplomatom ku skladisku a oddychovému areálu v Moskve. Informácie priniesol portál ria
Američania sa tak už nedostali do skladov na Dorožnej ulici v Moskve a k oddychovému areálu v Serebrjannom Bore. Rusko čakalo od decembra 2016, že USA ukončia platnosť Obamových krokov, ktoré viedli k zákazu prístupu ruských diplomatov k oddychovému areálu ruského diplomatického zboru.
Na archívnej snímke Barack Obama

Obama okrem toho nechal vyhostiť aj 35 ruských diplomatov z územia USA. Rusko chápalo tieto americké aktivity ako snahy Obamovej administratívy sťažiť pozíciu novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a trpezlivo poskytlo Trumpovi čas na nápravu. Obdobie trpezlivosti sa však skončilo, teraz už Američania môžu po každom svojom kroku očakávať recipročné kroky Ruska.
Ruské aktivity už vydráždili Johna McCaina, ktorý tvrdí, že Putin  za svoje útoky voči americkej demokracii zaplatí vysokú cenu. Je však celkom možné, že súbežne s postupujúcou liečbou nádorového ochorenia sa aj vyhlásenia Johna McCaina znormalizujú.
Sklad na Dorožnej ulici, ku ktorému stratili členovia amerického diplomatického zboru v Rusku prístup má rozhlohu približne 2 tisíc štvorcových metrov. Do 1. 8. 2017 nákladné autá s diplomatickými číslami vyvážali materiál zo skladu, väčšinu materiálu Američania vyviezli ešte minulý týždeň.
Oddychový areál v Serebrjannom Bore bude členom amerického diplomatického zboru chýbať, množstvo publikovaných fotografií svedčí o tom, že Američania vnímali oddychový areál v Serebrjannom Bore ako obľúbené miesto na piknik a regeneráciu. Ak by potrebovali oddychovať, môžu v súčasnosti požiadať o možnosť využívať oddychové areály členov diplomatickej misie Veľkej Británie či Francúzska.
Mária Olsonová, šéfka tlačovej služby amerického veľvyslanectva v USA, uviedla, že Rusi striktne už odmietajú vpustiť amerických diplomatov k uvedeným objektom. K 1. 9. 2017 bude nasledovať ďalší krok, ktorým je vyhostenie 755 členov americkej diplomatickej misie z Moskvy. V Moskve ostane 455 diplomatov, presne toľko, koľko ostalo po amerických zásahoch ruských diplomatov v USA.
John Tefft, hlava americkej diplomatickej misii v Rusku už vyjadril svoju ľútosť s krokmi, ktoré Moskva prijala.