Bratislava 11. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Poslanci schválili program 34. schôdze, ktorý má 93 bodov

Ilustračné foto

Do NR SR dnes ako poslanec nastúpil Igor Federič, ktorý bol vedúcim úradu vlády počas vlád Roberta Fica. Po Ficovej demisii aj Federič abdikoval 30. júna a k 1. júlu 2018 si uplatnil poslanecký mandát. Vo funkcii vedúceho úradu vlády Federič pôsobil od 4. apríla 2012. Jeho odvolanie z funkcie schválili ministri 27. júna na rokovaní vlády. Z parlamentu tak vypadol Peter Náhlik, ktorý bol od roku 2016 náhradníkom za Federiča.
Ďalším novým poslancom v NR SR je za Most-Híd Štefan Vavrek, ktorý nahradí Editu Pfundtner. Vláda ju vymenovala za štátnu tajomníčku na ministerstve spravodlivosti. Vavrek dnes v úvode zložil poslanecký sľub.
Poslanci schválili program 34. schôdze, ktorý má 93 bodov. Poslanci prerokujú napríklad zákon o politických stranách. Na septembrovej schôdzi poslanci budú voliť dvoch členov Správnej rady Ústavu pamäti národa. Na pondelkovom grémiu sa poslanci dohodli, že parlament bude v septembri zasadať aj v pondelok, avšak v tieto mimoriadne dni nebudú poslanci hlasovať. Hlasovať poslanci nebudú ani v piatok a ani v utorok predpoludním o 11:00. O zastropovaní dôchodku budú zákonodarcovia rokovať na konci septembrovej schôdze.
Opozícia sa snažila do programu schôdze presadiť svoje návrhy. Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová navrhovala hlasovanie o novele vysokoškolského zákona preložiť na záver parlamentnej schôdze. Jej návrh neprešiel. Gábor Grendel z OĽaNO navrhoval, aby NR SR rokovala o novej bezpečnostnej a obrannej stratégie. Ani jeho návrh väčšina nepodporila.
 
Príspevok Do parlamentu sa vrátil Federič a ako nový poslanec nastúpil Vavrek zobrazený najskôr Hlavné správy.