Ružomberok 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR – MO SR)

Minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS) sa dnes v priestoroch Základne mobilných komunikačných a informačných systémov v Ružomberku rozlúčil so 14 vojakmi, ktorí odchádzajú plniť úlohy do Afganistanu v rámci operácie Resolute Support

Na snímke vojaci dobrovoľnej vojenskej prípravyIlustračné foto

“V Afganistane budú príslušníci jednotky plniť úlohy od januára do mája. Budú zabezpečovať plnenie úloh podpory komunikácie, spojenia a s tým spojené úlohy administrácie a udržiavania týchto systémov vo veliteľstve misie a v špeciálnych silách,” povedal minister obrany.

Doplnil, že aktuálne majú Ozbrojené sily (OS) SR 272 vojakov na misiách na Cypre, v Bosne a Hercegovine, v Afganistane, na Blízkom východe a v Gruzínsku. “Táto jednotka patrí do podriadenosti NATO – tretieho spojovacieho práporu. Bola trikrát na misii ISAF a teraz je na tretej rotácii na misii Resolute Support v Afganistane,” doplnil Gajdoš.

Úlohou odchádzajúcej jednotky je podľa jej veliteľa Jána Lamanca v prvom rade zabezpečiť komunikačné a informačné technológie pre veliteľstvo misie v Afganistane. “Je to stále špecifické, či je to už takto medzi sviatkami alebo niekde uprostred roka, je to stále odchod od rodiny. Takže, je to väčšinou ťažké. Ale musíme sa s tým vysporiadať, keďže sme vojaci a je to naším poslaním,” dodal Lamanec.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.