Do operácie EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine odchádza 19 vojakov

Martin 31. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Jeden rok bude v zahraničnej operácii EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine pôsobiť 19 vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR), ktorí sa dnes na slávnostnom nástupe v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine rozlúčili s príbuznými.

Ilustračné foto

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Mariána Saloňa pôsobí v súčasnosti v tejto operácii 41 vojakov a z 19 vojakov budú tri ženy. “Na operácii EUFOR-ALTHEA sa podieľame ako krajina od jej začiatku v roku 2004 a dodnes sa tam vystriedalo viac ako 750 vojakov. Obrovské poďakovanie patrí všetkým vojakom, ktorí tam doteraz pôsobili, pretože odvádzajú veľmi dobrú prácu. Robia veľmi dobré meno Slovenskej republike a prispievajú k zabezpečeniu stability a bezpečnosti v Bosne a Hercegovine,” povedal Saloň.

“Obrovské poďakovanie patrí aj ich rodinným príslušníkom. Pretože postupne to začínalo šesťmesačnou rotáciou, potom to bola deväťmesačná a táto rotácia odchádza na 12 mesiacov. Takže 12 mesiacov budú odlúčení od svojich rodín. Ale pevne verím, že si kontakty budú udržiavať, aby tá pohoda bola zabezpečená na obidvoch stranách,” zdôraznil štátny tajomník ministerstva obrany.

V zahraničnej operácii EUFOR-ALTHEA bude 19 vojakov OS SR pôsobiť v Sarajeve v kempe Butmir a na monitorovacích pracoviskách. Doposiaľ sa v operácii vystriedalo 758 príslušníkov OS SR, z toho 23 žien. V aprílovej rotácii budú stiahnuté dve a nasadené tri ženy.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.