Budapešť 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Do Maďarska prišlo tento rok iba 1157 nelegálnych migrantov. K zníženiu ich počtu podľa vlády prispeli hraničné zábrany postavené na juhovýchode Maďarska, tranzitné zóny a sprísnenie legislatívy týkajúcej sa prisťahovalectva.
Ilustračné foto

V rozhovore pre dnešné vydanie denníka Magyar Idök to uviedol poradca maďarského premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi. Pripomenul, že pred dvoma rokmi prišlo do Maďarska 391.000 a vlani 18.236 migrantov.
K výraznému poklesu príchodu migrantov podľa jeho slov prispelo aj vybudovanie hraničných zábran na macedónsko-gréckych a slovinsko-chorvátskych hraniciach.
Bakondi poprel informácie, že Maďarsko neprijíma žiadnych skutočných utečencov. Maďarské orgány podľa neho tento rok už 720 prisťahovalcom. Vlani ich bolo 438 a v roku 2015 celkovo 508.
Poradca podotkol, že na západobalkánskej trase zostalo 70.000-80.000 migrantov, a tí sa môžu objaviť na maďarských hraniciach kedykoľvek. Ďalšie tri milióny utečencov, ktoré sa môžu takisto kedykoľvek vydať na cestu do Európy, sú na Blízkom východe, v Libanone, Jordánsku a najmä v Turecku. Hromadná migrácia hrozí Európskej únii naďalej aj z Líbye a zo španielskych enkláv v severnej Afrike.
Maďarsko 28. marca sprísnilo právne predpisy týkajúce sa prisťahovalectva, posilnilo hraničné zábrany v celkovej dĺžke 150 kilometrov a vytvorilo tranzitné zóny pre utečencov. Tieto opatrenia majú zaistiť to, aby sa na územie Maďarska a EÚ nikto nemohol dostať nelegálnym spôsobom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.