Soul 22. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Airbus Defense and Space/38 North via AP)
 
Zahraniční novinári pricestovali v utorok do Severnej Kórey, aby tam pokrývali uzavretie jadrového testovacieho areálu Pchunggje, naplánované na 23.-25. mája, píše agentúra AP.

Na satelitnej snímke je jadrový testovací komplex Pchunggje v Severnej Kórei

K malej skupine novinárov a reportérov sa však nepripojilo osem pracovníkov juhokórejských médií po tom, ako Pchjongjang v pondelok neprijal zoznam žurnalistov zo Soulu. Na palube lietadla z Pekingu tak sedeli iba novinárske štáby z Británie, Číny, Ruska a Spojených štátov.
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) 12. mája oznámila, že komplex Pchunggje na severe svojho územia verejne rozoberie, pričom ceremóniu povolí sledovať zahraničným novinárom z dovedna piatich krajín – Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA. Následne pozvala aj štyroch juhokórejských reportérov.
Severná Kórea sa však krátko nato – podľa svojho vyjadrenia v dôsledku prebiehajúceho spoločného cvičenia juhokórejských a amerických vzdušných síl – rozhodla zrušiť plánované rozhovory so Soulom a spustila na svojich južných susedov vlnu kritiky. Následne zamietla spomínaný zoznam novinárov.
Čínski vedci už skôr dospeli k záveru, že komplex Pchunggje sa čiastočne zrútil a je nepoužiteľný. Po poslednej vykonanej jadrovej skúške zasiahla vlani v septembri túto lokalitu séria dotrasov, ktorá podľa presvedčenia seizmológov spôsobila zrútenie časti hory Mantapsan, pod ktorou sa komplex nachádza.
 
Príspevok Do KĽDR pricestovali novinári, ktorí majú pokrývať demontáž jadrovej strelnice zobrazený najskôr Hlavné správy.