Do Francúzska sa vrátilo 271 džihádistov s bojovými skúsenosťami z Iraku a Sýrie

Paríž 6. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Do Francúzska sa z vojnových oblastí v Iraku a Sýrii doposiaľ vrátilo 271 džihádistov – francúzskych občanov -, ktorých v súčasnosti vyšetruje prokuratúra. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho ministra vnútra Gérarda Collomba.
Ilustračné foto

V rozhovore pre týždenník Le Journal du Dimanche Collomb uviedol, že v Sýrii a Iraku bojuje a bojovalo v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) približne 700 francúzskych občanov. Z 271 džihádistov, ktorí sa vrátili do Francúzska je 217 plnoletých a 54 neplnoletých. Viacerí z nich sa v súčasnosti nachádzajú vo vyšetrovacej väzbe. Koľko francúzskych džihádistov v Iraku a Sýrii zahynuli nie je podľa Collomba možné presne zistiť.
Veliteľ francúzskych špeciálnych síl v júni uviedol, že jeho jednotky sa aktívne zapojili do bojov o severoiracké mesto Mósul, avšak poprel tvrdenia, že by cielene likvidovali bojovníkov IS narodených vo Francúzsku.
Francúzsko je súčasťou Američanmi vedenej koalície, ktorá bojuje proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii a jeho jednotky sa podieľali na potlačení islamistického povstania v Mali. Krajina je preto vyhľadávaným cieľom útokov domácich džihádistov, ktorí od novembra 2015 zabili vo Francúzsku viac ako 200 ľudí.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.