Moskva 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v Moskve potvrdil, že do Ankary pricestovala skupina ruských vyšetrovateľov, ktorí sa zapoja do objasňovania pondelkovej vraždy ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova

Do Ankary pricestoval ruský tím, ktorý bude vyšetrovať vraždu ruského diplomataDo Ankary pricestoval ruský tím, ktorý bude vyšetrovať vraždu ruského diplomata

Lavrov dnes podľa agentúry RIA Novosti objasnil, že na vyslaní ruských vyšetrovateľov do Ankary a ich súčinnosti s tureckými kolegami sa v pondelok dohodli prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Šéf ruskej diplomacie označil útok na ruského diplomata za “podlý teroristický čin”.

Lavrovov turecký rezortný kolega Mevlüt Čavušoglu, ktorý sa o vražde veľvyslanca Karlova dozvedel v pondelok počas letu na rokovania do Moskvy, dnes avizoval potrestanie všetkých vinníkov. Za hlavný cieľ vraždy Andreja Karlova označil snahu zasadiť ranu zlepšujúcim sa rusko-tureckým vzťahom.

Čavušoglu okrem toho dodal, že ulicu v Ankare, kde sa nachádza ruské veľvyslanectvo, premenujú po Karlovovi.

V Moskve, kde sa dnes stretajú ministri zahraničných vecí a obrany Iránu, Turecka a Ruska, aby diskutovali o možnostiach urovnania konfliktu v Sýrii, ktorý si od svojho vypuknutia v marci roku 2011 vyžiadal vyše 300.000 obetí na životoch.

Na rokovaniach v Moskve sa zišli zástupcovia krajín, ktoré v sýrskom konflikte podporujú proti sebe bojujúce strany: kým Rusko a Irán sú spojencami režimu a armády prezidenta Bašára Asada, Turecko je na strane ozbrojenej protivládnej opozície.

Turecko a Rusko koncom uplynulého týždňa sprostredkovali odsun civilistov a povstalcov z enkláv na východe severosýrskeho mesta Aleppo, ktoré ešte ovládajú povstalci. Výmenou za tento odsun bola okrem iného aj evakuácia ranených a chorých z dvoch šiitských dedín v provincii Idlib, ktorú presadzoval Irán.