Aleppo 26. decembra 2016 (HSP/ora pro siria/Foto:rt)

Po prvýkrát po piatich rokoch tento rok kresťania zo štvrte Azizieh v Aleppe mohli sláviť Vianoce v pokoji a bez útlaku džihádistov. “Nemohli sme si ani priať krajší darček”, hovorí otec Ibrahim. “Potrebujeme novú kultúru na nové časy, ktoré nastanú, ktoré nám zaistia spoločný a pokojný život pre všetkých”, napísal vo svojom vianočnom príhovore chaldejský patriarcha Luis Rafael Sako 

Na snímke 13-metrový vianočný stromček v Aleppe a kresťania, ktorí prvýkrát po piatich rokoch môžu sláviť Vianoce. Na snímke 13-metrový vianočný stromček v Aleppe a kresťania, ktorí prvýkrát po piatich rokoch môžu sláviť Vianoce.

V mestskej štvrti Azizieh sa vypína 13-metrový vianočný stromček, celý osvetlený a ozdobený. Stromček ako znak osláv priamo tam, kde pred pár týždňami padali rakety vystreľované z východného Aleppa – časti miesta, ktorú mediálne klišé popisovalo ako obeť obliehania pro-asadovských vojsk. Do Aleppa ho priniesli dobrovoľníci z francúzskej organizácie S.O.S Chrétiens d´Orient (Kresťania z Východu), ktorá sa sústreďuje na šírenie solidarity s kresťanmi, ktorí sú obeťami vojny v Sýrii a Iraku. Už pár rokov trávia vianoce práve s nimi. Boli s nimi v ťažkých dňoch a sú s nimi aj teraz, tentokrát s nádejou, že sa postupne všetko obráti na dobré.

Po rokoch bolestných výkrikov kresťanov dnes otec Ibrahim Alsabagh, miestny aleppský kňaz, hovorí o radosti. “Tohtoročné Vianoce sú iné ako tie minulý rok, kedy sme boli doslova zaplavení paľbou džihádistov, ktorí v týchto dňoch opustili mesto a pobrali sa do Idlibu. Všetci tu oslavujeme”, hovorí otec Ibrahim pre portál terrasanta.net. “Ani sme si nemohli predstaviť krajší darček. Len Boh nám to mohol dopriať… Prosili sme ho oň, a on nás vypočul. Je to ovocie modlitieb detí za mier…”

Tohtoročné Vianoce sú medzi kresťanmi v Aleppe o radosti. Nezabúdajú však na rany, ktoré ostávajú hlboko vryté: mesto je na kolenách, prežitý žiaľ a bezmocnosť, neistota o budúcnosť sú ešte stále v meste citeľné. Múry mesta, trosky domovov bude nutné znovu postaviť a bude nutné tiež znovu nájsť pokoj v srdciach ľudí: “Vianoce tento rok sú pre nás a pre malý zbytok kresťanov v Aleppe znakom slobody”, píše rehoľná sestra Archanjela v liste, ktorý publikoval portál Ora pro Siria a ktorá pôsobí v jednej z aleppských nemocníc. “Prosíme vás, aj naďalej sa za nás a za tento ľud modlite, pretože teraz je nevyhnutný ďalší rozmer našej prítomnosti: musíme zrekonštruovať nielen mesto ale aj človeka – na všetkých úrovniach: duchovnej, ľudskej, telesnej a predovšetkým musíme byť nástrojmi zmierenia a odpustenia…”

Ostáva teraz dúfať, aby sa znovunájdená radosť kresťanov v Aleppe čoskoro rozšírila aj v ďalších komunitách Stredného Východu

Netreba však zabúdať aj na ostatné spoločenstvá kresťanov na Strednom Východe, ktorí slávia svoje Vianoce na úteku, v tajnosti. Vysvetľuje to vo svojom liste sýrsky katolícky patriarcha Ignác III Younan: “Chceme vás potešiť a dodať vám nádej v Ježišovi, ktorý prišiel na svet, aby utláčaným priniesol slobodu. Máme nádej, že raz príde ten deň oslobodenia, najmä teraz, keď sme navštívili Ninive v Iraku, ktoré bolo konečne oslobodené od bánd teroristov a keď Aleppo, ktoré trpelo viac než štyri roky, bolo tiež slobodené a zjednotené. Preto práve teraz je ten čas žiť v nádeji, že sa všetci, ktorí sú na úteku, budú môcť vrátiť do svojich domovov, aby pomohli znovuvybudovať svoju krajinu.”