Bratislava 14. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Národná rada bude vo štvrtok druhýkrát rozhodovať o kandidátoch na post sudcov Ústavného súdu SR. Opakovaná voľba je na programe o 11:00

Ilustračné foto: Budova NR SR

Ústavnoprávny výbor NR SR má zasadať o 9:00, aby stanovil, či sa štvrtková voľba uskutoční tajne, alebo verejne. Viac na túto tému si môžete prečítať tu. Stanovisko od výboru žiada predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).
Parlament v utorok 12. februára podvečer vo verejnej voľbe nezvolil ani jedného kandidáta, keďže poslanci strán Smer-SD, SNS a ĽSNS voľbu zablokovali tým, že odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Ešte pred hlasovaní sa vzdal kandidatúry na ústavného sudcu exprémiér Robert Fico, ktorého kandidatúra bola najviac diskutovanou.
Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. V prípade opakovaného zlyhania hrozí znefunkčnenie Ústavného súdu SR, na ktorom v sobotu zostanú iba štyria sudcovia z trinástich. Na funkčnosť, respektíve rozhodovanie pléna súdu, je pritom potrebný minimálny počet siedmich sudcov. Do úvahy ešte prichádza možnosť, že poslanci zvolia iba menší počet uchádzačov. V takom prípade by Andrej Danko posunul tieto mená prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
Kompletné výsledky utorkovej voľby prinášame v tomto článku.
 
Hrabko: Sudcom zrejme predĺžia mandát
Politický komentátor Juraj Hrabko sa nazdáva, že štvrtková voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu dopadne s rovnakým výsledkom ako tá utorková, čiže poslanci nezvolia nikoho.
Hrabko to uviedol v relácii RTVS Z prvej ruky, kde tiež pripomenul vyhlásenie Roberta Fica. Ten povedal, že v prípade nezvolenia môžu predĺžiť mandát súčasným sudcom Ústavného súdu.
Juraj Hrabko spomenul prípad šéfa NKÚ Jána Jasovského, ktorý bol vo funkcii o tri roky dlhšie, ako mal byť.
Viacerí poslanci za Smer-SD a ĽSNS sa už tento týždeň vyjadrili, že dôvodom je aj to, aby o sudcoch nerozhodoval súčasný končiaci prezident Andrej Kiska, ale nová hlava štátu, ktoré vzíde z blížiacich sa volieb.
 
Kandidátov je momentálne iba 37
Poslanci budú vyberať spomedzi 37 kandidátov osemnásť mien, pričom pôvodne bolo uchádzačov 40. Najskôr odstúpila šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, potom nominant strany Mariana Kotlebu ĽS NS Radovan Hrádek a expremiér Robert Fico (Smer-SD). Fico to oznámil na poslednú chvíľu, pričom ešte predtým pohrozil, že v prípade spoločnej voľby poslancov zo strany Most-Híd a opozície bude vážne narušené fungovanie koalície. Fico tiež uviedol, že stiahol svoju kandidatúru iba preto, aby mohol viesť politické rokovania. Sám chce byť iba predsedom Ústavného súdu SR a nie “radovým sudcom”. O tom, kto bude predseda, však rozhoduje prezident Slovenskej republiky.
V prípade blokovania opakovanej voľby bude celý proces potrebné zopakovať. Parlament má pritom za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie už v sobotu 16. februára.
 
Príspevok Dnes sú opäť v hre kandidáti na ústavných sudcov, zrejme ale opäť neprejde ani jeden zobrazený najskôr Hlavné správy.