Nitra 4. júla 2019 (HSP/Nitra.sk/Foto: Eugen Rusnák)  

V meste pod Zoborom sa dnes začínajú tradičné slávnosti „Nitra, milá Nitra“. Rovnomenná hymnická pieseň a nitrianska znelka je jednotiacim rámcom pre Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré obyvatelia Nitry slávia aj ako svoje Dni Nitranov

Mesto pod Zoborom sa prvýkrát uvádza v písomných prameňoch ako Nitrava už okolo r. 871 informáciou o vysvätení  kresťanského kostola nitrianskemu kniežaťu Pribinovi r. 828  v spise „O obrátení Bavorov a Korutáncov“. Je späté s pôsobením byzantskej misie, ktorá svojím  dielom položila základy slovanského písomníctva a vzdelanosti. Oblúkom tisícročia  spojené  s týmito pevnými bodmi  našej histórie sa aj prostredníctvom slávností snaží prispievať k formovaniu historického vedomia vhodnými popularizačnými prostriedkami.

Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky medzinárodného projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktorý nie je iba jednoduchou trasou, ale komplexnou kultúrnou a turistickou ponukou v priestore strednej, južnej a východnej Európy. Tu, v pomyselnom trojuholníku Rím – Velehrad – Istanbul, bude v projekte postupne zapojených 10 európskych krajín s potenciálom stoviek historicky a kultúrne významných miest a až 9-tisíc kilometrov trás. Cesta je zameraná na podporu kultúrneho turizmu a, v Európe stále populárnejšieho, pútnického turizmu. Tým sa priblíži známym európskym cestám, napr. Svätojakubskej ceste.

Tohtoročná dramaturgia slávností spája duchovnú, historickú i spoločenskú dimenziu v rámci rôznorodej štvordňovej programovej ponuky. Hlavným pilierom duchovnej línie je tradičná Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí.

Historickú líniu slávností v tomto roku tvorí konferencia venovaná  1 150. výročiu smrti Konštantína Filozofa, historický festival Pribinova Nitrava, otvorené dvory v hornom meste a prezentácia Nitrianskeho hradu ako najväčšieho hradu na Slovensku spolu s jeho vstupnou bránou ukrytou v suteréne Župného domu, veľkoplošná videomappingová a divadelná show Veľkomoravský orloj, hradný deň otvorených dverí, divadelné predstavenia, výstavy, prednášky, tvorivé dielne i putovanie s veľkomoravskou tematikou. Koncertom Slovenské žalmy z Bojnej symbolicky spájame Nitru s touto významnou lokalitou na trase  Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda.

Spoločenská línia slávností sa už tradične ponesie v znamení priateľských stretnutí, oddychu a zábavy na hrade i na oživenom nitrianskom korze s jarmokom, hudobným a divadelným pódiom, v rámci ktorého sa predstavia Ľubica Šulíková a Števo Haládik, Be Well, Horehigh, šaško Fjodor,  Túlavé divadlo, Nové divadlo. Večerné koncerty na hlavnom pódiu budú patriť  kapelám Živica,  Rockenrolla, HEX a BUTY. Slávnosti „Nitra, milá Nitra“ potrvajú do konca týždňa.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj