Londýn 15. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-©UK Parliament /Mark Duffy via AP)
 
Dnes bude britská Dolná komora hlasovať o dohode ohľadne brexitu. Dohodu o odchode vypracovávali rok a pol a teraz vážne hrozí, že ju britský parlament jednoducho odmietne, lebo … lebo aj vo svete v politike prevládajú osobné záujmy a spory nad záujmami a vôľou ich vlastného národa

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu v dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne

Hlasovanie prebehne až podvečer, ale Hlavné Správy vám môžu otvorenejšie, než ktokoľvek iný, už teraz povedať, že dopadne negatívne a že poslanci Mayovú nepodporia. Dokonca môžeme poskytnúť informácie, že  hlavný netvor európskej politiky, Angela Merkelová, sa už ponáhľala a ponúka pomoc v prípade neúspešného hlasovania. Táto komunistka z východného bloku je dobre informovaná a robí si starosti o budúcnosť britského kráľovstva, zas sa stará o všetkých iných, len nie o záujmy strednej Európy.
Skoro dva roky  nestačili na to, aby vystúpenie Británie prebehlo kontrolovane a racionálne. Vypracovala sa síce horko ťažko tá dohoda, v ktorej je stanovené, ako by nové pomery a vzťahy medzi EU a Británoiu mali vyzerať – ale tá teda môže byť po tom všetkom proste zhodená zo stolu.  Vo vzduchu visí otázka – kto je za takýto cirkus zodpovedný? Je to ďalšia ukážka neschopnosti EU byrokracie, alebo je to viac ukážka pomätenej britskej arogancie? Jedno aj druhé – ale je toto naozaj tá úroveň, tá spoločnosť, kam sme chceli ísť?
My, čo sme zažili rozpad Československa, vieme, že celý tento cirkus je tak trocha búrka v šerbli. Príde 29. marec 2019 a Británia sa proste tak či onak ocitne mimo EU a zrazu sa uvidí, že sa takmer nič nedeje. Niekomu pribudne viac byrokracie, ale to je tak všetko. Ale aj  naopak, mnoho vecí môže byť oveľa jednoduchších a bez večného naťahovania – opäť usudzujúc presne podla skúseností po rozdelení Čechov a Slovákov.
Viac, ako samotných problémov brexitu, by sa teda politici mali báť toho, že to napriek tejto hystérii prebehne hladko a všetko bude fungovať lepšie, ako predtým. Pokoj po brexite  by podnietil ďalšie separatistické tendencie, napríklad  Talianska, Maďarska, možno Poľska, ale aj iných krajín.
A v máji nás čakajú voľby do EÚ parlamentu. Podľa všetkých, aj tých najserióznejších prognóz, bude zvolených mnoho euroskeptikov, ktorí v Europarlamente síce nepreberú väčšinu, ale nabúrajú tamojšie zatuchnuté rozloženie síl. Preto je správou dňa, že keď dnes Briti odmietnu dohodu s EÚ, pre rozpad EÚ to síce možno ešte nie je začiatok konca, ale určite už koniec začiatku.
Peter Vanád
 
Príspevok Dnes podvečer sa hlasuje o spôsobe brexitu – pomaly podľa dohody, alebo rýchlo a bezbolestne? zobrazený najskôr Hlavné správy.