Kyjev, 19. októbra 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Ukrajinské média označujú dnešný deň za kľúčovú etapu protestov Michomajdanu: Najvyššia rada bude rokovať o niektorých zákonoch, ktoré presadzujú demonštranti. Prvé výsledky rokovaní rozčarovali a znechutili protestujúcich.

Na snímke Nadežda Savčenková

Niektorí poslanci prisľúbili, že dnes zabojujú o to, aby bol schválený zákon o zrušení poslaneckej imunity. Avšak dve ďalšie požiadavky Michomajdanistov – vytvorenie protikorupčného súdu a zmena volebného systému – vôbec nie sú na dnešnom programe rokovania Najvyššej rady. Demonštranti sa vyhrážajú, že nepustia poslancov von z budovy parlamentu, kým neodklepnú tieto zákony.
Na snímke demonštranti
Nastali menšie zmeny aj vonku. Polícia posilnila ochranu budovy parlamentu. O 10. hodine sa pred budovou nachádzalo asi 600 protestujúcich. O pol jedenástej prišla Nadežda Savčenková. Demonštranti ju požiadali, aby hlasovala za ich požiadavky. Novinárom porozprávali, že sa včera večer Júlia Timošenková pokúsila z pódia prihovoriť k demonštrantom. Zahádzali ju jablkami a rýchlo utiekla…
O pol dvanástej nastal vzruch pred budovou parlamentu: prišla správa, že poslanci namiesto požadovaných protestujúcimi zákonov odklepli… platené zdravotníctvo pre obyvateľstvo. Za tento zákon zahlasovalo 240 poslancov. Média uviedli, že v radoch protestujúcich je drvivá väčšina členov bataliónu Donbas a Pravého sektoru.
Na snímke demonštranti
O 14. hodine Najvyššia rada sa predsa začala „zaoberať“ požadovaným zákonom o poslaneckej imunite. Rozhodla to šalamúnsky: poslala svoj vlastný návrh zákona na preskúmanie na Ústavný súd. Hneď na to spíker parlamentu Andrej Parubij ukončil dopoludňajšie zasadnutie.
Večer by Najvyššia rada mala pokračovať vo svojej práci. Aktivisti pre média zdôraznili, že ten návrh o obmedzení poslaneckej imunity, ktorý Najvyššia rada posunula na Ústavný súd, je absolútne nevyhovujúci. Pred 16. hodinou organizátori protestov zvolali poradu a riešia, čo budú robiť ďalej.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.