Camberra 21. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Dmitry Lovetsky)
 
Podľa správ austrálskych médií slovenskí diplomati v austrálskom hlavnom meste nezaplatili pokuty v hodnote takmer 7000 austrálskych dolárov. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí informácie autstralského portálu spochybnilo

Ilustračné foto

Na slovenskom zastupiteľstve v austrálskej Camberre pracujú len dvaja diplomati, no úrady vraj evidujú ich desiatky nezaplatených pokút a účtov za parkovanie. Na akomsi zozname hanby sa dokonca slovenské zastupiteľstvo umiestnilo na nelichotivej tretej priečke “neplatičov” s dlhom takmer 6 800 austrálskych dolárov a 57 nezaplatenými pokutami. Uvádza to miestny denník Camberra Times.
Ide o údaje a rebríček regionálnej vlády ACT. Medzi zastupiteľstvami sídliacimi v austrálskom hlavnom meste s najviac nezaplatenými pokutami dominuje ruské zastupiteľstvo s dlhom viac ako 22 tisíc dolárov.
Na druhom mieste listiny hanby sa ocitol Egypt s dlhom viac ako 12 tisíc dolárov a potom nasleduje Slovensko. Spomínaný server uviedol, že veľvyslanectvo Ghany a Slovenska sa navyše odmietlo vyjadriť k uvedeným údajom.
Portál tiež uvádza, že niektoré veľvyslanectvá vlastnia automobily, za ktoré platia napríklad parkovanie jednotlivé ambasády, avšak väčšina zastupiteľstiev nemá vlastné vozidlá, no využívajú súkromné autá diplomatov s diplomatickými značkami, za ktoré musia platiť jednotliví pracovníci.
Slovenský rezort diplomacie však tieto obvinenia neeviduje. “V oficiálnej komunikácii s austrálskou stranou žiaden takýto problém neevidujeme, Austrália na sa nás s ničím podobným neobrátila,” povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel pre televíziu Joj.
Hovorca rezortu tiež tvrdí, že na podobné priestupky by sa mala uplatňovať imunita diplomatov. “Náš výklad je taký, že by diplomati mali mať ako trestnoprávnu, tak aj priestupkovú imunitu, inými slovami naše orgány zahraničných diplomatov nepokutujú,” dodáva.
Austrálske úrady ale trvajú na tom, že aj diplomati musia uhrádzať pokuty, môže im hroziť až odobratie mandátu. “Vodičské oprávnenie členov zahraničných zastupiteľstiev môžu byť odobraté v prípade, ak sa nazbiera vysoký počet negatívnych bodov, alebo sa nakopia nezaplatené pokuty za dopravné priestupky a parkovanie,” informovalo oddelenie pre zahraničné vzťahy regionálnej vlády ACT.
 
 
Príspevok Dlžia naši diplomati v Austrálii na pokutách tisíce dolárov? Slovenské ministerstvo vysvetľuje zobrazený najskôr Hlavné správy.