Vatikán 19. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Alessandra Tarantino)
 

Pápež František venoval obyvateľom ukrajinskej časti Donbasu viac ako 15 miliónov eur, informuje portál Lenta.ru

Na snímke pápež František

“Táto akcia bola vykonaná preto, aby sa Ukrajinci necítili, že sú osamotení a že ich nechali napospas osudu. Cieľom bolo pomôcť tým, ktorí boli postihnutí vojnou na východe a tam, kde ľudia jednoducho prežívali,” oznámil zástupca hlavy Vatikánu na Ukrajine, arcibiskup Claudio Gugerotti.

Pápež vyzval všetkých európskych katolíkov, aby poskytli pomoc postihnutým Ukrajincom. Akciu zberu prostriedkov nazvali Pápež pre Ukrajinu. Podarilo sa zhromaždiť 11 miliónov eur, ďalších 5 pridal pápež zo svojich osobných fondov. 6 miliónov eur bolo vydaných na prísun tepla do obytných domov, 8 miliónov na nákup liekov, hygienických výrobkov a potravín, ďalší milión na psychologickú a sociálnu podporu detí a dospelých.
Organizátori akcie oznámili, že pomoc dostali len obyvatelia časti Donbasu, ktorú kontroluje Ukrajina. Dobročinní činitelia narazili na ťažkosti v rozdelení pomoci na území Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Katolíkom sa podarilo dohovoriť sa s Červeným krížom, ktorý v ich mene dodáva do DĽR a LĽR potraviny a lieky.
 

Príspevok DĽR a LĽR prišli o pápežove peniaze zobrazený najskôr Hlavné správy.