Bratislava 12. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Tomáš Halász)
 
Príbeh a ťažké dôsledky jedného sporu o licencie na vysielanie

Ilustračné foto

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa vytvorila možnosť zabratia mediálneho trhu, vytvorenie súkromnej televízie aj na Slovensku.
Prvý krok v tom procese bol najdôležitejší – získanie vysielacej licencie. Spoločnosť Markíza Slovakia bola jedna, čo sa o to usilovala a istý Siloš Pohanka, majiteľ spoločnosti ESPE, uzavrel s Pavlom Ruskom dohodu, že mu pomôže intervenovať v prospech získania tejto licencie. Za odmenu mal získať 3 milióny nemeckých mariek.
Dňa 7. augusta 1995 dostala licenciu na TV vysielanie spoločnosť Markíza Slovakia. Tá vznikla s finančnou spoluúčasťou nadnárodného mediálneho koncernu CME (Central European Media Enterprises), sídliaceho na Bermudách. 49 percent, patrilo CME. 51 percent patrilo spoločnosti Markíza Slovakia, s. r. o. – Sylvii Volzovej a Pavlovi Ruskovi.
Keď ale Pohanka chcel svoju odmenu za licenciu, Rusko začal tvrdiť, že dohoda je neplatná, lebo sa medzičasom vymenilo vedenie Licenčnej rady. Pohanka, nevediac si poradiť, predal pohľadávku Mariánovi Kočnerovi, ktorý vlastnil spolu so Štefanom Ághom spoločnosť Gamatex. Tí dosiahli, že im Volzová, ako druhá konateľka Markízy, notársky uznala dlžobu z pohľadávky. Spolu s úrokmi išlo údajne o sumu 80 miliónov korún (2,6 milióna eura). A Kočner s Ághom začali Markízu exekuovať.
Spor kulminoval 15. septembra 1998, keď ochranka Gamatexu obsadila budovu Markízy. To bolo pár týždňov pred parlamentnými voľbami. Vznikla aféra známa pod menom “Zachráňme Markízu”, keď sa pred budovu televízie zišli tisíce ľudí, politici ako Dzurinda a Fico, a všetci tvrdili, že Mečiar chce takto ovplyvniť voľby a zničiť slobodu slova. Bola to explicitná lož, ale aj vďaka tejto akcii Mečiar fakticky prehral voľby. Bolo načasovanie tejto Kočnerovej akcie práve pred voľbami náhodné? Alebo za to dostal Kočner politickú podporu v neskorších rokoch?
Po voľbách sa všetko upokojilo. Spor skončil v roku 2000 formálne tak, že prevádzkovateľ Markízy (STS) kúpil celý Gamatex cez akcie jeho materskej firmy ADAM. Ako presne a za akú sumu nie je jasné, hovorí sa od 80 po 300 miliónov korún.
Ale to zrejme nebolo všetko.
Postupne a útržkovite sa začala zjavovať informácia, že okrem kúpy Gamatexu sa v roku 2000 dve strany sporu dohodli aj na „doplatku“ v hodnote 500 miliónov korún. Táto suma mala byť cenou za hodnotu vysielacej licencie Markízy, ak sa ju podarí predĺžiť o ďalších 12 rokov. Rusko vystavil zmenky, ktoré podpísal ako štatutár (výkonný riaditeľ a akcionár) televízie.
Dve zmenky na sumu po 250 miliónov korún (8,3 milióna eur) nadobudli splatnosť v júni 2015.
Ďalšie dve zmenky na  sumu 26,2 miliónov eur a splatnosť máj 2016.
A ten čas, aj keď sa to azda v roku 2000 zdalo neuveriteľne ďaleko, prišiel.
Tento proces so zmenkami pripadá mnohým ako nepravdepodobná vec. Ale žijeme v kapitalizme, kde je bežné, že sa so zmenkami dejú obchody, ba že pre zmenky zastrelia aj ministra hospodárstva (prípad Ján Ducký, zastrelený vo vchode obytného domu, 11. januára 1999).
V každom prípade, Kočner, zastupujúci firmu “Správa a inkaso zmeniek”, začal žiadať od Markízy 69 miliónov eur. Ak by Markíza nebola schopná splatiť, musela by to spraviť spoločnosť CME. A Rusko mu túto požiadavku potvrdzoval ako oprávnenú. Dvaja zlí muži s vysokými požiadavkami.
Markíza zmenky odmietla akceptovať a tak prípad skončil pred súdom. A začali sa diať aj iné veci.
 
Prvý zlý muž dole
14. októbra 2017 Pavla Ruska zatkla polícia. Je obvinený z toho, že si údajne objednal vraždu spoločníčky S. Volzovej. K vražde nedošlo, ani k nejakému pokusu, pani Volzová žije už dlhé roky šťastne a bohato v Nemecku. Plánovaná vražda sa mala stať už dávno, v roku 1997. Svedkom je na doživotie odsúdený vrah M. Černák.
Toto zatknutie Ruska muselo šokovať verejnosť. Konečne aspoň jeden. Rusko bol asi najvyššie postavená známa celebrita, bývalý poslanec, minister, podnikateľ. A takto obvinený. Už vôbec to, že sa niekto taký ocitol vo vezení, je úplne neobvyklé.
Ale v médiach sa z toho nerobil až taký cirkus, bolo to podávané ako niečo normálne. Spojitosť s prebiehajúcim sporom Kočner versus Markíza nebola spomínaná.
Pritom to je jasné, že je to tvrdý nátlak na Pavla Ruska. Také aktívne stíhanie za zločin, ktorý sa ani nestal a jediný svedok je zločinec – to je naozaj neobvyklé.
Rusko bol nakoniec po mesiaci pobyte vo vyšetrovacej väzbe prepustený do domáceho väzenia s monitorovacím obojkom na nohe. Prvý muž dole.
 
Druhý zlý muž dole
Druhého muža, Kočnera, ale nebolo z čoho obviniť. Mal síce na krku svoje podnikateľské aféry, ale to boli všetko samé papierové veci, maximálne tak nejaké obchádzanie zákona. Dalo sa mu dokázať len styky a konšpirácie s vodcom pravice, dnešným europoslancom Sulíkom – ale to zatiaľ nie je trestné. Bolo treba niečo nájsť, prinajmenšom poškodiť povesť.
A tak sa od začiatku roku 2017 začala robiť kampaň v médiách. Kauza Maják nádeje, kauza Technopol. Kto nevie, čo to je, o nič neprišiel – na Slovensku typické prevody majetkov, často zo štátnych rúk do súkromných, zrejmé amorálnosti, ale u nás zrejme beztrestné, podobné prípadom pána Kisku. Kočnera ale bolo treba zničiť, aj ľudí z jeho okolia. V auguste 2017 už Aktuality.sk písali s nadšením, že prokurátor čoskoro vznesie obvinenie proti Kočnerovi za obchody s hotelmi v Tatrách. Ale pokiaľ je mi známe, nestalo sa zas nič významné.
Ale niečo sa predsa len dosiahlo. Mladý novinársky elév, ktorý sa pod sériu článkov podpisoval, volal Kočnerovi dovtedy, kým si nevyslúžil jeho hejtovaciu reakciu. A tak mladý novinár utekal na políciu, aby ju ešte zvýraznil – podal obvinenie, že sa mu Kočner vyhrážal.  Ako dnes všetci vieme, ani na polícii to nepovažovali za hodné pozornosti.
Ale asi niekto práve vtedy urobil rozhodnutie, prekročil Rubikon.
Držme sa aj naďalej presne faktov. 21. februára zastrelil neznámy páchateľ Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.
V juni 2018 polícia zadržala Mariána Kočnera za falšovanie cenných papierov.
A nakoniec v septembri zatkla polícia dôvodne obvinených z vraždy Kuciaka. Podľa dôkazov a výpovede jedného z nich sa považuje za isté, že skupina sa začala pripravovať na vraždu v januári. Obvinený Andrusko dnes spolupracuje s vyšetrovateľmi a udáva aj objednávateľku. Tá ale obvinenia popiera.  Nik iný nebol zatiaľ oficiálne obvinený, aj keď média píšu neustále každý deň o Kočnerovi ako o objednávateľovi. Ten aj tak už sedí v cele. Aj druhý muž dole.
Záver si urobte sami. Ale opatrne.
Peter Vanád
 
Príspevok Dlhý príbeh jednej televízie. Rusko, Kočner, Kuciak a koľko mužov pôjde ešte dole? zobrazený najskôr Hlavné správy.