Viedeň 17. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Hajtman rakúskej spolkovej krajiny Dolné Rakúsko Erwin Pröll oznámil dnes zámer uvoľniť túto funkciu, ktorú zastáva už takmer 24 rokov. Chce tak urobiť po marcovom zjazde Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), v ktorej plní úlohu krajinského predsedu

Hajtman Dolného Rakúska Erwin PröllHajtman Dolného Rakúska Erwin Pröll

Sedemdesiatročný Pröll, považovaný za jedného z najvýznamnejších aktérov rakúskej politiky, vyhlásil, že sa v marci nebude uchádzať o znovuzvolenie do straníckej funkcie, na čo sa v rámci zasadnutia dolnorakúskeho krajinského snemu vzdá i postu hajtmana. Otázke, kto bude jeho nástupcom, sa má v stredu venovať krajinské vedenie ÖVP, pričom je favoritkou bývalá ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová.

Najbližšie krajinské voľby sú v Dolnom Rakúsku naplánované na začiatok roka 2018.

Politické konanie znamená aj prevzatie príslušnej zodpovednosti,” uviedol Pröll v dnešnom vyhlásení. Vyjadril sa tak krátko po tom, ako sa dostal pod paľbu kritiky v súvislosti s odhalením týždenníka Falter, že z rozpočtu Dolného Rakúska malo byť od roku 2008 poskytnutých alebo prisľúbených celkove 1,35 milióna eur istej súkromnej nadácii. Tá doteraz nerealizovala žiadne zo svojich projektov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.