Brusel/Štrasburg 2. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
 
Prezident Čiernej Hory Milo Djukanovič vystúpil v utorok ako hosť pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Poslancov ubezpečil, že Čierna Hora bude vždy pre Európsku úniu stabilným partnerom.

Na snímke prezident Čiernej Hory Milo Djukanovič

Vo svojom vystúpení v pléne EP Djukanovič načrtol posledný politický vývoj vo svojej krajine, najmä v oblasti hospodárskych reforiem, podpory ekonomického rastu a zahraničných investícií, zvyšovania životnej úrovne a pokroku dosiahnutého pri posilňovaní právneho štátu a slobody médií.
Upozornil, že Čierna Hora má momentálne vedúcu úlohu v procese začleňovania do EÚ – je najďalej zo všetkých kandidátskych krajín. Otvorené má už 31 z celkovo 35 prístupových kapitol. Prezident v tejto súvislosti opísal nedávno získané členstvo v NATO ako najväčšie uznanie výsledkov jeho krajiny pri dosahovaní stabilných reforiem.
Čierna hora sa stala v poradí 29. členom Severoatlantickej aliancie 5. júna 2017.
Rokovania s Bruselom o pristúpení k EÚ sa začali v júni 2012.
Djukanovič pred europoslancami zdôraznil, že proces rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu je dôležitý nielen pre tento región, ale aj pre stabilitu a konkurencieschopnosť Európy ako celku.
 
Príspevok Djukanovič: Čierna Hora vždy bude pre EÚ stabilným partnerom zobrazený najskôr Hlavné správy.