Doneck 30. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Dnes ráno rusvesna uviedla informáciu o pokuse ukrajinskej diverzno-prieskumnej skupiny pôsobiť za líniami doneckých jednotiek. Ukrajinská jednotka však narazila na skupinu doneckých vojakov a to sa jej stalo osudným

Ilustračné fotoIlustračné foto

Informácie o likvidácii ukrajinskej jednotky potvrdil na brífingu aj Eduard Basurin, zástupca hlavného veliteľa doneckých vojsk. Správu o pokuse o prienik ukrajinskej vojenskej jednotky predložil Eduard Basurin aj členom misie OBSE. Upozorňuje, že Kyjev nedodržiava a neustále porušuje Minské dohovory.

Eduard Basurin uviedol, že k pokusu o prienik došlo v oblasti Krutaja Balka. Skupina mala 10 vojakov. Zlyhal však ukrajinský prieskum a americké prieskumné drony, s ktorými disponuje americká armáda. Ukrajinská jednotka vbehla do mínového poľa separatistov, o ktorého existencii netušili. Výsledkom bola smrť troch ukrajinských vojakov, štyria ukrajinskí vojaci utrpeli zranenia, trojica vojakov sa v zmätku vrátila na bojové pozície. Jedného z mŕtvych Ukrajincov z mínového poľa separatisti vytiahli, dvojica mŕtvych sa nachádza v línii ukrajinského ostreľovania a nie je k nim možný prístup.

Kyjev už oficiálne vyhlásil, že zaútočila jednotka separatistov, ktorej vládne ukrajinské sily uštedrili tvrdý úder a zahnali ju za frontovú líniu.

Porošenko a jeho kádre v Kyjeve vedia, že situácia na Ukrajine je napätá a krajine hrozí nový Majdan. Obávajú sa najmä motivovaných príslušníkov dobrovoľníckych bataliónov, ktorí sa už viackrát nechali počuť, že v prípade nového Majdanu v Kyjeve nebudú mať problém povešať skorumpovaných politikov Ukrajiny, sediacich v Kyjeve, rovno na kandelábre.

Pre Porošenka je životne dôležité, aby sa čo najviac oslabili tieto jednotky, preto sa v poslednej dobe dostávajú príslušníci Pravého sektora a ukrajinských dobrovoľníckych bataliónov do tvrdých bojov, v ktorých sa ráta s ťažkými stratami.

O tom, že dotyčný Ukrajinec nie je vojakom regulárnej ukrajinskej armády, ale ide o dobrovoľníka, svedčí vek, výstroj i “módne doplnky”, akými je napríklad ukrajinská čuba.

OBSE ako obyčajne na Basurinove dôkazy odvetila zaujatím pozície “mŕtveho chrobáka”. Pokiaľ bude ešte do 20.1.2017, do inaugurácie Donalda Trumpa, stáť v čele USA odchádzajúca administratíva Baracka Obamu, OBSE ani iný postoj ako postoj “mŕtveho chrobáka” zaujať nemôže.

Momentálne platí tvrdenie, že “zdochýnajúca kobyla najviac kope”. Rovnako odmietavo ako Obama a členovia jeho administratívy sa budú v otázke riešenia ukrajinského problému správať aj najviac skompromitované proamerické politické elity v EÚ, ktoré svoj osud spojili so servilnou službou Obamovej administratíve a rovnako servilne chceli slúžiť aj Hillary Clintonovej. Momentálne si tieto elity bolestne uvedomujú, že sa vlastne ocitli bez pána a cítia sa značne neisto.

Je dosť reálne, že v najbližších mesiacoch tieto pseudoelity z EÚ zmiznú z politického života rovnako, ako čoskoro zmizne ich idol a nositeľ Nobelovej ceny za mier Barack Obama. EÚ si pravdepodobne po Trumpovej inaugurácii čoskoro užije zábavné obdobie “prezliekania kabátov”, ktorému sa evidentne nevyhne ani Slovensko.

Riešenie ukrajinského problému sa začne až po inaugurácii Donalda Trumpa.