Brno 1. júna 2018 (HSP/Foto: Screenshot Youtube)
 
Slovinskí herci sa u slovinského veľvyslanca sťažujú na prerušené predstavenie členmi hnutia Slušní ľudia. Českí kresťania na protest uvedenia predstavenia poslali slovinskému veľvyslancovi list, píše Blesk.cz

Záber z predstavenia

Riaditeľ a umelecký riaditeľ slovinského umeleckého zboru sa obrátili na českého veľvyslanca s tým, že protestujú proti udalostiam ktoré prebehli počas ich predstavenia „Naše nasilje in vaše nasilje“ 26. mája 2018 na festivale Divadelní svět Brno. Herci uvádzajú, že ich predstavenie brutálne prerušila skupina násilných pravicových extrémistov, ktorí začali počas predstavenia kričať a hádzali po hercoch papiere. Následne vyliezli na javisko, postavili sa do radu a hercov odtlačili do pozadia javiska a neskôr na nich dokonca pľuvali.
Členovia súboru požadovali zákrok polície, no podľa polície nedošlo k žiadnemu skutočnému násiliu, a preto nemohli zasiahnuť. Obaja riaditelia sa sťažujú, že udalosť ktorá sa v Brne stala je neprijateľná, pretože Česká republika je sekulárny a demokratický štát.
Kresťania však túto situáciu vidia inak. Aj keď podľa ich slov zo Slušnými ľuďmi nemajú nič spoločné, tak ich reakciu rešpektujú. Vysvetľujú, že k žiadnemu brutálnemu násiliu, tak ako to uvádzajú slovinskí herci, nedošlo. Slovinskému veľvyslancovi preto poslali na protest list, v ktorom sa píše, že sú veľmi pobúrení že jeho krajina aktívne podporuje divadelný súbor SMG. “Títo vaši občania sa pokúsili obzvlášť závažným spôsobom narušiť mier, ktorý v našej pokojnej spoločnosti zatiaľ panuje. Vojnu a náboženské násilie tu nepoznáme a nechceme, aby sme tieto problémy museli kvôli vašim hercom riešiť,“ uviedol v liste autor petície proti nenávisti Ján Rozek.
Tiež sa v liste píše, že títo herci sú v demokratickej spoločnosti extrémisti a ich činy sú monitorované. Veľvyslanca vyzývajú k tomu, aby sa k problému postavil a neschovával sa za slobodu umeleckej tvorby. “Prosíme vás o zastavenie finančnej podpory tohoto súboru vo vašej krajine a informovanie českej spoločnosti, pokiaľ by súbor mal znovu v našej krajine hlásať neznášanlivosť,“ žiada autor petície.
Slušní ľudia podali trestné oznámenie. Predseda hnutia Zděnek Pernica uviedol, že sa domnievajú, že bol spáchaný trestný čin hanobenia národa, rasy enickej alebo inej skupiny osôb, prípadne trestný čin podnecovania k nenávisti voči skupine osôb alebo k obmedzovaniu ich práv a slobôd a trestný čin výtržníctva.
Kritický nazerá na hru aj kardinál a pražsky arcibiskup. Ľudia, ktorí prezentujú túto hru by mali byť podľa Dominika Duku stíhaní, pretože porušujú zákon (viac TU). “Toto si netrúfol ani nacistický režim, ani komunistický režim a to boli totalitné režimy. Čiže my sa tu dostávame skutočne do totality, ktorú vytvárajú určité menšiny, ktoré presadzujú svoj bezbrehý úplne nemorálny, nehumánny a nedemokratický prístup k druhým,” upozornil Duka.
 
Príspevok Divadlo o znásilnenej moslimke Ježišom: Slovinskí herci sa sťažujú na českú políciu, českí kresťania poslali na prostest list slovinskému veľvyslancovi zobrazený najskôr Hlavné správy.