Nitra 20. decembra 2019 (HSP/Foto: MsÚ Nitra)

Divadlo Andreja Bagara v Nitre vydáva v rámci svojej jubilejnej 70. sezóny zberateľskú eurobankovku, na ktorej bude vyobrazený režisér Jozef Bednárik. Edíciou bankoviek chce vzdať DAB poctu jednému z najvýznamnejších slovenských divadelných hercov a režisérov. Bankovka s Bednárikom vychádza v limitovanom počte 10.000 kusov

Divadlo ju do života uvedie dnes. Bankovky označené rokom vydania a poradovým číslom série sa v limitovaných nákladoch vyrábajú v spoločnosti Oberthur Technologies v Paríži, ktorá vyrába aj pravé eurobankovky.

„Filozofiou takýchto bankoviek je zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o najzaujímavejších kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách, podujatiach a známych osobnostiach. Jozef Bednárik je prvou slovenskou osobnosťou z oblasti dramatických umení, ktorá sa objaví na suvenírových bankovkách,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Ako informoval PR manažér divadla Pavol Ivan, herec a predovšetkým režisér Jozef Bednárik prežil v rámci svojej profesionálnej divadelnej kariéry najdlhšie obdobie práve v nitrianskom divadle. Začínal v ňom v roku 1971 ako herec, neskôr sa z neho stal profesionálny režisér a nakoniec v ňom uviedol aj najviac svojich činoherných aj muzikálových réžií. Práve vďaka jeho výnimočnému režijnému rukopisu a umeleckému formovaniu celej jednej hereckej generácie nitrianskeho divadla sa 80. roky považujú za zlatú éru DAB v Nitre.

V jubilejnej 70. divadelnej sezóne si DAB v Nitre jeho osobnosť pripomína vydaním suvenírovej bankovky s ilustráciou od akademického maliara Stanislava Lajdu. Okrem toho bola v priestoroch DAB osadená Bednárikova busta od akademického sochára Milana Ormandíka. Jeho meno už zdobí aj mramorovú stenu slávy vo foyer nitrianskeho DAB. Podobizne Jozefa Bednárika budú aj na poštových známkach, ktoré sa objavia na divadelných novoročných prianiach.

Ľudmila Synaková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj