Bratislava 30. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

V Spojených štátoch sa niekoľko divákov sťažovalo na epileptický záchvat po zhliadnutí filmu Hviezdne vojny: Vzostup Skywalkera. Uvádza to New York Post

Na snímke Hviezdne vojny: Vzostup Skywalkera

Devätnásťročná Emily Suzanne Jonesová z New Orleansu, štát Louisiana, ktorá trpí epilepsiou priznala, že musela odísť počas prvej polhodiny z kinosály. Američanka dostala záchvat vo foyeri kina.

Stačila včas zavolať na pomoc priateľa a vziať si liek. Záchvat trval asi 40 sekúnd, nebola nutná pomoc lekárov záchrannej služby, ktorí dorazili na miesto.

„Úplne nedávno som sledovala pôvodnú trilógiu Star Wars (Hviezdne vojny) a nemala som žiadne príznaky, ale posledný film je až príliš výrazný. Bolo by dobré, keby tvorcovia filmov boli múdrejší. Existuje toľko spôsobov, ako vytvoriť špeciálne efekty, musíte myslieť nielen na sledovanosť, ale aj na bezpečnosť divákov, „posťažovala sa Jonesová novinárom.

Megan Wharryová (23 rokov) zo Stocktone v Kalifornii, ktorá tiež trpí epilepsiou, film dopozerala až do konca, a to aj napriek migréne a auru – stav, ktorý predchádza záchvatu u pacientov s epilepsiou. Keď sa jej urobilo zle, išla na WC a potom sa vrátila do sály. Dievča povedalo, že svoj skutok neľutuje, pretože sa jej ten film páčil.

Podľa údajov New York Post sa na Twitteri sťažovali ďalší traja ľudia na epileptické záchvaty, ktoré im spôsobilo sledovanie poslednej epizódy ságy. Ďalší dvaja používatelia sociálnej siete uviedli, že boli svedkami záchvatov iných divákov.

Uvádza sa, že Disney poslal list prevádzkovateľom kín s upozornením, že sledovanie filmu môže u ľudí s epilepsiou spôsobiť záchvaty. Zástupcovia spoločnosti odmietli na túto tému s novinármi hovoriť.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj