Bratislava 25. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Diplomované sestry budú môcť získať vzdelanie aj vo všeobecných nemocniciach. Poslanci NR SR v utorok schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti

Na snímke Štefan Zelník

“Doteraz sa mohli ďalej dovzdelávať absolventi stredných zdravotníckych škôl len tam, kde sídlila fakultná nemocnica,” pripomenul predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS), ktorý návrh novely zákona predložil do parlamentu spolu so straníckym kolegom Petrom Pamulom.

Zelník v úprave vidí veľkú pomoc pre absolventov zdravotníckych škôl, ktorí doteraz museli dochádzať do fakultných nemocníc. “Bolo to na základe iniciatívy stredných zdravotníckych škôl,” pripomenul predseda výboru. Podľa neho sa tak zvýši záujem o štúdium na stredných zdravotníckych školách.

Kriticky sa k právnej úprave v rozprave vyjadrila Elena Červeňáková (OĽaNO). “Je predpokladom, že koncové nemocnice vyššieho typu zabezpečia lepšiu prípravu sestier,” povedala.

Keďže nemocnice nižšieho typu majú len základné oddelenia, sestry by sa podľa nej nestretli s rovnakým spektrom činností ako vo fakultnej nemocnici. Upozornila tiež, že stredné zdravotnícke školy, ktoré doteraz nemali aktivovaný program diplomovaná sestra, môžu mať problémy so zriadením takéhoto vzdelávania.

Ako sa uvádza v prekladacej správe, nová právna úprava prinesie optimalizáciu postavenia stredných zdravotníckych škôl, ktoré nemajú v mieste pôsobenia fakultnú nemocnicu s tými strednými zdravotníckymi školami, v ktorých mieste pôsobenia sa fakultná nemocnica nachádza.

To má prispieť k podpore geografického rozloženia odborného vzdelávania na stredných zdravotníckych školách na Slovensku, nárastu záujmu a počtu uchádzačov o štúdium, teda aj počtu personálu v praxi a tiež k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj