Berlín 9. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)
 
Bezpečnostný odbor Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) uviedol, že Brusel je zaplnený stovkami ruských a čínskych agentov. Diplomati by si mali podľa neho dávať pozor, kam chodia na jedlo a za zábavou. Informuje Die Welt

Ilustračné foto

Európskym diplomatom bolo odporučené, aby nenavštevovali niektoré zariadenia v európskej štvrti. Medzi nimi je jedna z populárnych steakových reštaurácií a kaviareň, obe sa nachádzajú v pešej blízkosti od hlavnej budovy Európskej komisie a kancelárie ESVČ.
Podľa ESVČ je v Bruseli prítomných asi 250 čínskych a 200 ruských špiónov, ktorí pracujú vo veľvyslanectvách a obchodných zastúpeniach. Aktívni sú aj marockí a americkí agenti.
Ako príklad Die Welt uvádza jeden senzačný špionážny príbeh pred 15 rokmi: V tom čase v sídle Európskej rady počas stretnutia premiérov bolo v tlmočníckej kabíne ukryté malé odpočúvacie zariadenie. Mohlo byť zapnuté na diaľku. Podozrenie padlo na Spojené štáty a Izrael, ale neboli nájdené žiadne dôkazy.
Medzitým Die Welt poznamenáva, že Čína stále rozširuje svoju špionážnu aktivitu v Európe. Pred niekoľkými dňami litovské spravodajské agentúry vo svojej výročnej správe uviedli, že spoločne s rastúcimi ekonomickými a politickými ambíciami Číny v Litve a ďalších krajinách NATO a EÚ sa čínske spravodajské služby stávajú agresívnejšími. Podľa správy sa čínski agenti pokúšajú verbovať litovských občanov a tiež ovplyvňovať postoj Litvy ohľadom nezávislosti Tibetu a Taiwanu.
 

Príspevok Diplomatov EÚ varovali: Vyhýbajte sa krčmám a kaviarniam, striehnu tam na vás ruskí a čínski špióni! zobrazený najskôr Hlavné správy.