Diplomati EÚ: Spojené štáty zostávajú priateľmi Únie, napriek vyhláseniam Trumpa

Brusel 16. júla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mohamed Ben Khalifa)
 
Spojené štáty zostávajú priateľmi Európskej únie. Zhodli sa na tom európski diplomati v rámci pondelkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. Uviedli to po tom, ako americký prezident Donald Trump v nedeľu označil EÚ za nepriateľa v obchodných záležitostiach.

Na snímke šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová

Trump mal počas posledných piatich dní – počas summitu NATO a pobytu v Spojenom kráľovstve, ktoré predchádzali jeho stretnutiu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom – viacero kritických vyjadrení na adresu Európy.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá predsedala pondelkovej Rade ministrov, zopakovala, že EÚ má jasno v tom, že Spojené štáty sú pre ňu spriatelenou krajinou. Zároveň ministrom navrhla, aby o transatlantických vzťahoch diskutovali na jednom z nasledujúcich pravidelných stretnutí. Podľa tlačovej agentúry DPA budú ministri o tejto téme hovoriť koncom augusta na neformálnom stretnutí v Rakúsku a oficiálnejšie na októbrovom zasadnutí v Bruseli.
Mogheriniová uviedla, že ministri nebrali Trumpove protieurópske vyhlásenia príliš “dramaticky”. Médiá si však v tejto súvislosti všimli vyhlásenia viacerých diplomatov.
Nemecký minister pre európske záležitosti Michael Roth vyzval na európsku jednotu, lebo “Trump provokuje a snaží sa rozbiť EÚ. Popisuje nás ako nepriateľov. My to však tak nevidíme,” uviedol Roth.
Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian vyzval Európanov na “zmierlivý” tón a upozornil, že Trump označil za nepriateľov aj Čínu a Rusko. “Zdá sa, že na celom svete má nepriateľov,” skonštatoval. Minister zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn novinárom pripomenul, že “USA nie sú prezident Trump a Trump nie je USA”.
 
Príspevok Diplomati EÚ: Spojené štáty zostávajú priateľmi Únie, napriek vyhláseniam Trumpa zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)