Diktátor Kiska? Kritika neprípustná: Do prezidentského paláca majú zákaz vstupu “nepohodlní” novinári

Bratislava 16. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

V demokratickej spoločnosti je cenzúra a selektovanie novinárov neprijateľné. Prezident SR Andrej Kiska si však zrejme z toho ťažkú hlavu nerobí. Novinárovi Martinovi Daňovi z portálu GINN bol už 2 krát znemožnený vstup do prezidentského paláca. Vrátnici mali dokonca vytvorený zoznam médií, ktoré mohli vstúpiť. Ostatní majú vstup zakázaný. Takéto konanie hlavy štátu je príznačné pre totalitné režimy.

Na snímke prezident Andrej Kiska

Všetky mainstreamové média sa pohoršovali nad tým, keď na inauguráciu nového župana BBSK, Kotlebov ochrankár nechcel vpustiť regionálneho novinára z Rimavskej Soboty. Neskôr sa však ukázalo, že to bolo nedorozumenie a dokonca osobne Marian Kotleba pozval spomínaného novinára do miestnosti kde prebiehalo prevzatie úradu BBSK Jánom Lunterom.

Investigatívneho novinára Martina Daňa a jeho kolegov však ochranka prezidenta Kisku nechce do prezidentského paláca vpustiť opakovane. Mainstreamové média však o tom mlčia. Na týchto príkladoch je jasne vidieť ich dvojaký meter.

Prvýkrát bol Daňovi znemožnený vstup, keď sa prezident Kiska stretol v prezidentskom paláci s LGBTI aktivistami. Všetky prorežimné mainstreamové média chváliace Kisku mali vstup povolený. Od šéfa portálu GINN však na vrátnici vyžadovali akýsi “novinársky preukaz”, ktorý v právnom systéme Slovenskej republiky nemá žiadnu relevanciu.

Druhykrát boli novinárovi obmedzené jeho práva, keď mu nebol umožnený vstup na vymenovanie troch ústavných sudcov. Paradoxne Kiska porušil práva aj spomínaných sudcov, ktorých pôvodne nechcel vymenovať a až po dvoch rokoch naťahovačiek poslúchol ústavný súd, ktorý mu doslova prikázal sudcov vymenovať. Kiskovci si tentokrát vymysleli “zamestnanecký preukaz” , ktorý vyžadovali od Martina Daňa. Ale ani to by nepomohlo. Mali totiž vytvorený zoznam médií, ktoré môžu vstúpiť do prezidentského paláca. Ostatné média, ktoré neboli na zozname mali vstup zakázaný. Nevedno podľa akých kritérií vytvárali túto selekciu novinárov. Ak už chce mať ochránka prehľad o tom, kto má na tlačovú konferenciu dôjsť, bolo treba použiť systém akreditácie.

Martin Daňo vidí dôvod tejto cenzúry v tom, že sa kriticky vyjadruje o Andrejovi Kiskovi. Prezident je však miláčikom mainstreamových médií, preto majú vstup na jeho podujatia v prezidentskom paláci povolený.

Viac podrobností o tejto kauze si môžete pozrieť v tomto videu :

Samuel Gdovin

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)