Nitra 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Dieťa z Levického okresu, u ktorého sa zistilo podozrenie na osýpky, je už na Infekčnej klinike vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Podľa slov hovorkyne nemocnice Tatiany Timkovej bolo 13-mesačné dieťa hospitalizované krátko pred 15.00 h. „Na prijatie pacienta sme sa pripravovali v predstihu. Bol vydaný zákaz návštev na klinike a vykonané ďalšie protiepidemiologické opatrenia. Momentálne prebiehajú vyšetrenia a kompletná diagnostika pacienta,“ uviedla Timková.
Ilustračné foto

Ako doplnila, nemocnica je v kontakte s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Leviciach i v Nitre, s ktorými spolupracuje pri realizácii účinných protiepidemiologických opatrení.
Úrad verejného zdravotníctva SR bol levickým RÚVZ informovaný o podozrení na osýpky dnes. Ako potvrdila hovorkyňa úradu Zuzana Drobová, ide o dieťa, ktoré sa prednedávnom vrátilo s rodičmi z Talianska. „Dieťa vzhľadom na vek nebolo očkované proti osýpkam. V stredu 26. apríla sa u neho objavila vyrážka za ušami a postupne na celom tele. Dnes ošetrujúca pediatrička vyslovila podozrenie na osýpky a poslala ho na vyšetrenie do Infektologickej ambulancie v Leviciach,“ uviedla Drobová.
Aj infektológ vyjadril podozrenie na osýpky a následne zabezpečil prevoz dieťaťa na Infekčnú kliniku Fakultnej nemocnice v Nitre. RÚVZ v Leviciach zároveň zabezpečil príslušné protiepidemiologické opatrenia v pediatrickej ambulancii. „Regionálne úrady úzko spolupracujú s Infekčnou klinikou v Nitre, pokračujú v epidemiologickom vyšetrovaní, vyšetrovaní kontaktov a v prípade potreby nariadia ďalšie protiepidemiologické opatrenia,“ uviedla Drobová.
Ako doplnila, vyšetrenie vzoriek zabezpečí Národné referenčné centrum pre morbilli, rubeolu a parotitídu na Úrade verejného zdravotníctva SR. V prípade laboratórneho potvrdenia prípadu osýpok ho bude úrad hlásiť do Európskeho systému rýchleho varovania (EWRS) a bude verejnosť priebežne informovať o aktuálnej situácii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.