Berlín 12. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Ronald Zak)
 
Viktor Orbán si s víziou “neliberálnej demokracie” podmanil Maďarsko a zvíťazil v parlamentných voľbách, čo mu dáva vietor exportovať svoj projekt po celej Európe, komentuje situáciu nemecký Die Welt

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Denník pripomína maďarský “komplex menejcennosti”, že niečo vo svojej histórii stratili, ktorý ovplyvňuje okrem iného aj Orbána. Ten uvedený pocit v Maďaroch znova oživuje, keď brojí “proti okupantom z Bruselu”, “proti arabským migrantom, ktorí ohrozujú celé kresťanstvo”, “proti nemeckej kancelárke, ktorá otvorila hranice a pozvala polovicu sveta do Európy”.
Die Welt poukazuje aj na Orbánove sympatie k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, pričom podľa Die Welt Orbán zabúda, že Rusi sa v minulosti nie vždy správali k Maďarom dobre.
“V Maďarsku nemôže byť ani reč o skutočnej politickej diskusii. Orbán si podrobil svoju krajinu a premenil ju na tzv. ‘führerovskú demokraciu’,” píše nemecký denník, použijúc označenie od maďarského politológa Andrása Körösényiho. Orbánovi sa darí, opozičné strany počas volebnej kampane preukázali, že nie sú dostatočným súperom pre Orbána.
Die Welt podotýka, že Orbán v exportovaní svojej politiky už má aj “poslušných študentov” v nasledovaní tzv. “maďarskej cesty” v podobe Poľska a ďalších krajín V4. V Poľsku je to osoba Jaroslawa Kaczynského, ktorý “chce obnoviť štát podľa vlastných myšlienok, a tým sa snaží zbaviť nepríjemných častí demokracie”.
Nemecký denník v tomto zmysle hovorí o akejsi “orbánizácii” strednej Európy a dodáva: “V Bruseli tak majú akési déjà vu: čo už časom Orbán urobil, Poliaci ho v tom nasledujú, aj keď to robia oveľa viac nepríjemne.”
“Orbánizácia východnej Európy bude aj naďalej vyvíjať tlak na EÚ, ktorá už v dôsledku komplikovaných pravidiel hlasovania nedokáže manévrovať. (…)  Ak sa posilní východný blok EÚ volebným víťazstvom v Maďarsku, Európskej únii hrozí osud OSN. Ak sa stretne príliš veľa krajín, ktoré nespájajú rovnaké hodnoty, takáto spolupráca je odsúdená na slabý diskusný klub. Takže by sme mohli zájsť tak ďaleko a povedať: Viktor Orbán sa chystá stať sa hrobárom EÚ. Chudobné Maďarsko, chudobná Európa! Tá sa zrúti kvôli svojmu slabému duchu,” končí svoj komentár Die Welt.
 
Príspevok Die Welt: Viktor Orbán sa chystá stať hrobárom EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.