Berlín 23. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 

Noviny Die Welt informujú o „obrodení“ tanku Leopard 2 v modifikácii A7V, ktorý má slúžiť ako zadržujúci faktor pre Rusko

Ilustračné foto

Článok uvádza, že nové vozy majú rovnaký názov ako „nemecké monštrum” A7V, prvý v Nemecku vyrobený tank, ktorý sa zúčastnil 1. svetovej vojny.
„Tanky navždy zmenili vojnu, umožnili Hitlerovi rýchlo dobývať územie v prvých rokoch 2. svetovej vojny. Tigre a Pantere boli považované za najnebezpečnejšiu zbraň Wehrmachtu,” píše denník.
Po páde železnej opony, poznamenáva Die Welt, sa tanky zdali Berlínu prežitkom vzdorovania ZSSR, ale teraz vzhľadom k zhoršeniu vzťahov s Moskvou si opäť získávajú pôvodný význam.
„NATO sa energicky vyzbrojuje a národná obrana členských štátov a obrana aliancie je v centre politiky organizácie, ako tomu bolo v dobe studenej vojny. Nemecké tanky sa teraz nachádzajú v pobaltských štátoch, aby zadržiavali Rusko,” uvádza materiál.
Návrat tankov núti Európsku úniu modernizovať diaľnice, mosty a železnice. „Cieľom týchto udalostí je umožnenie rýchlejšieho pohybu tankov a vojsk v celej Európe kvôli rastúcemu napätiu vo vzťahoch s Ruskom,” informuje článok.
Noviny uvádzajú, že na rozdiel od skôrších modelov sú moderné tanky úplne digitálne. Leopard 2 A7 váži 60 ton, ide rýchlosťou až 70 kilometrov za hodinu a predstavuje „počítač” na kolesách. Elektronický balistický systém vypočítava trajektóriu letu strely s rozmermi 120 mm a veliteľ posádky pracuje s joystickom. Má periskop s panoramatickým výhľadom, ktorý sa dá prepnúť na tepelné zobrazenie a režim nočného videnia.
V minulom roku oznámil list Focus, že viac než polovica tankov Bundeswehru typu Leopard 2 nie je pripravená do prevádzky. Niektoré z nich sú v procese nového vybavenia, sedem ich je na testovacích vojenských výcvikových priestoroch. Niektoré tanky nemôžu opraviť kvôli nedostatku náhradných dielov.
 

Príspevok Die Welt: Nemecko obrodilo svoje “monštrum” zobrazený najskôr Hlavné správy.