Brusel 15. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)
 
Predseda Eurokomisia Jean-Claude Juncker vyhlásil, že členstvo maďarského premiéra Viktora Orbána v Európskej ľudovej strane je nevhodné, píše nemecký denník Die Welt. Podľa verzie Junckera, nezodpovedajú výroky a zámery hlavy maďarskej vlády kresťanskodemokratickým hodnotám, ktoré tvoria základ EĽS

Na snímke Jean-Claude Juncker

Podľa predsedu Eurokomisie, ktorý zastáva pravicové názory, nie je členstvo maďarského premiéra Orbána v Európskej ľudovej strane vhodné, píše Die Welt.
Juncker uviedol, že to dal Orbánovi jasne najavo koncom septembra. Noviny pripomínajú, že hlava Eurokomisie je tiež členom Európskej ľudovej strany, rovnako ako CDU/CSU, a žiada vylúčenie maďarského premiéra z radov EĽS.
Príčinou Junckerovej nespokojnosti je zámer Orbána premeniť Maďarsko v “neliberálny štát”, vysvetľuje Die Welt. Europarlament dokonca začal súdny proces proti Maďarsku a obvinil ho z obmedzovania základných práv. Pritom v Europarlamente zasadajú tiež vo frakcii Európskej ľudovej strany poslanci z Orbánovej strany Fides.
Juncker povedal novinárom, že “prítomnosť pána Orbána v EĽS je nevhodná.
Dodal tiež, že “aj keď tohto človeka rešpektujem, vidím veľa rozdielov medzi jeho výrokmi a kresťansko-demokratickými hodnotami, na ktorých sa zakladá rodina EĽS”.
 
Príspevok Die Welt: Juncker vyzval na vylúčenie Orbána z Európskej ľudovej strany zobrazený najskôr Hlavné správy.