Grécko/Nemecko 16. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Darko Vojinovic)

Každý mesiac prichádza do Nemecka 15 000 žiadateľov o azyl. Migranti sem prichádzajú balkánskou trasou. Podľa informácií portálu Welt Grécko nebráni ďalšej migrácii a prezentuje falošné čísla o počte migrantov.

Balkánska trasa aktuálne umožňuje každomesačne prísť do Nemecka 15 000 žiadateľom o azyl. Jedným z hlavných dôvodov podľa zistení portálu Welt je to, že členské štáty Európskej únie Grécko a Bulharsko úmyselne nedbanlivo chránia vonkajšiu hranicu a tým následne umožňujú pohyb migrantov ďalej do Európy, čo je v rozpore s pravidlami EÚ.

Nemecké bezpečnostné kruhy a nemenovaní európski diplomati tvrdia, že Grécko zverejňuje falošné údaje o počte migrantov na svojom území, a tým zakrýva skutočný rozsah ďalšej migrácie do zvyšku Únie.

Atény uvádzajú, že v Grécku je 62 000 migrantov. Avšak, podľa úradu OSN je na gréckom území 44 000 migrantov, keďže toľko ľudí dostáva od organizácie podporu. Niektoré údaje tiež hovoria o ešte menšom počte a to 40 000.

Grécka vláda sa už viackrát sťažovala, že mnohé štáty EÚ doteraz neprijali stanovený počet migrantov. Vzhľadom na uvedené zistenia, ich požiadavka pôsobí kontroverzne.

Ďalšie trasy
Okrem Grécka je ďalšou dôležitou tranzitnou trasou do západnej Európy aj Macedónsko a Bulharsko. Uvedenú cestu využívajú najmä migranti z Afganistanu, Pakistanu a Iraku.

Podľa slov rakúskeho ministra obrany Hansa Petera Doskozila nová migračná trasa sa vytvára aj naprieč celým územím Slovenska.