Rím 31. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Angelo Carconi)
 
Taliansky prezident Sergio Mattarella pozval opäť do svojho úradu univerzitného profesora práva Giuseppeho Conteho, ktorého minulý týždeň navrhli za nového premiéra prostisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN), poverenie na zostavenie vlády však po niekoľkých dňoch vrátil. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Na snímke Carlo Cottarelli (vpravo)

K opätovnému predvolaniu došlo po tom, ako lídri uvedených strán, Luigi Di Maio a Matteo Salvini, oznámili dosiahnutie dohody o podobe spoločnej “politickej vlády”, čo by malo odvrátiť vymenovanie prechodnej vlády technokratov a vypísanie predčasných volieb.
Ekonóm a bývalý predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Carlo Cottarelli, ktorého Mattarella po minulotýždňovom neúspechu Conteho požiadal o vytvorenie vlády technokratov, vo štvrtok oznámil, že sa tejto úlohy vzdáva. Ako povedal po večernom stretnutí s Mattarellom, vytvorenie takéhoto kabinetu “už nie je nutné”.
Prezident pozval Conteho do Kvirinálskeho paláca v Ríme iba hodinu po odstúpení Cottarelliho. Stretnutie Mattarellu s Contem sa má uskutočniť v piatok večer. Ešte ráno mal pritom vyučovať na univerzite vo Florencii, ale vzhľadom na náznaky, že M5S a LN spejú k druhému pokusu o vytvorenie vlády, odcestoval vlakom do Ríma.
Predošlý pokus o zostavenie vlády M5S a LN, ktorú mal viesť Conte, stroskotal na nesúhlase Mattarellu s obsadením postu ministra hospodárstva euroskeptikom Paolom Savonom.
 
Príspevok Dezignovaný taliansky premiér Cottarelli končí, prezident si opäť pozval Conteho zobrazený najskôr Hlavné správy.