Bratislava 27. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Kvôli nesúladu slovenskej legislatívy s nedávnom prijatou európskou normou o ochrane osobných údajov známou pod skratkou GDPR hrozia tresty pre pediatrov, ktorí posielajú osobné údaje o svojich pacientoch a ich rodičoch rôznym úradom bez písomného súhlasu zainteresovaných. Upozornila na to televízia TA3

Ilustračné foto

Podľa televízie takto lekári nechtiac porušujú zákon a môžu im za to hroziť sankcie. Problém sa týka najmä povinného očkovania, pri ktorom dochádza k situáciám, kedy lekári nahlasujú rodičov Úradu práce sociálnych vecí a rodiny či Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorí neprišli na povinné očkovanie so svojím dieťaťom, resp. ho rodičia priamo odmietli, na čo paradoxne ale majú právo.
Takéto nahlásenie pri tom obsahuje citlivé osobné údaje vrátane mena, dátumu narodenia, adresy, rodného čísla, a informácie o danej vakcíne. Lekár však podľa európskej legislatívy na takýto administratívny krok potrebuje súhlas rodiča so spracovaním osobných údajov.
Prax ukazuje, že lekári, ktorým vyhláška ministerstva zdravotníctva ukladá povinnosť tieto situácie nahlasovať, sa tak nechtiac dostávajú do rozporu medzi dvoma normami.
Podľa detských lekárov ide o problém, s ktorým sa stretávajú nie len pri procese očkovania. Apelujú na ministerstvo a parlament, aby sa zaoberali úpravou a zjednotením legislatívy.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva využíva osobné údaje ľudí, ktorí sa nezúčastnili povinného očkovania na to, aby ich mohol sankcionovať. TA3 uvádza, že za rok dostane takúto pokutu priemere okolo 600 ľudí.
Nová legislatíva EÚ však teraz vystavuje hrozbe likvidačných sankcií samotných lekárov. Úrad na ochranu osobných údajov im za porušenie zákona môže dať pokutu až do výšky 20 miliónov eur.
 
 
Príspevok Detským lekárom, ktorí nahlasujú rodičov neočkovaných detí, hrozia vysoké pokuty zobrazený najskôr Hlavné správy.