Rím 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/ANSA via AP)

Všetky tri deti vyslobodené z trosiek po zemetrasení na talianskom ostrove Ischia sú v dobrom zdravotnom stave a očakáva sa, že v stredu ich budú môcť prepustiť z nemocnice. Agentúra AP o tom dnes informovala s odvolaním sa na vyjadrenia nemocničného personálu.
Záchranári vyťahujú sedemmesačného chlapca Pasquale z trosiek zrútenej budovy v meste Casamicciola na talianskom ostrove Ischia pri Neapole

Traja bratia vo veku sedem, osem a jedenásť rokov zostali zavalení po zrútení ich domu v mestečku Casamicciola na Ischii, ktorú zasiahli v pondelok večer otrasy s magnitúdou 4,0. Ich postupné vyslobodzovanie trvalo záchranárom 14 hodín.
Najstarší z chlapcov – Ciro Toscano – utrpel menšiu zlomeninu na pravom chodidle, zatiaľ čo jeho mladší bratia Mattia a Pasquale boli len dehydrovaní. Ciro pomohol zachrániť Mattiu tým, že ho zatlačil pod posteľ a snažil sa upútať pozornosť záchranárov udieraním násadou na metlu.
Hovorca hasičov uviedol, že s chlapcami udržiavali hlasový kontakt a upokojovali ich, dokým sa k nim záchranári nedostali cez otvor vytvorený v zrútenom strope. Spustili im aj fľaše s vodou a baterku.
Otca trojice chlapcov sa podarilo už predtým zachrániť a matka, ktorá je v súčasnosti tehotná, sa dokázala vyslobodiť z trosiek sama prelezením okna v kúpeľni. “Bola to strašná noc. Nenachádzam slová, ktorými by som ju opísal,” povedal otec Alessandro pre taliansku televíznu stanicu RAI.
Zemetrasenie na ostrove pri Neapole, ktorý je v lete vyhľadávaným cieľom dovolenkárov, si vyžiadalo najmenej dvoch mŕtvych a 39 zranených. Približne 2600 ľudí prišlo o svoje príbytky.
Talianske televízie priniesli zábery mnohých návštevníkov, ktorí čakali v parkoch, kým úrady zabezpečia ich prepravu na pevninu trajektami. Predstavitelia turistického sektora uviedli, že škody spôsobené zemetrasením hlásili len z dvoch miest a na väčšine ostrova pokračoval dnes bežný ruch. Podľa zástupcu zväzu hotelierov Federalberghi bolo postihnutých desať z 310 hotelov na ostrove, pričom len tri alebo štyri zostali zatvorené.
Napriek týmto údajom vyvolal rozsah škôd po tomto pomerne slabom zemetrasení pochybnosti o kvalite stavieb v danej oblasti, ktorá je seizmicky aktívna a nachádza sa v blízkosti činnej sopky Vezuv. Upriamil tiež pozornosť na ilegálnu výstavbu.