Bratislava 2. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Výskyt vší v kolektíve možno eliminovať použitím dezinfekčných vlasových prípravkov na to určených
Riziko prenosu vší je počas blížiacej sa jesene a zimy vyššie. Najmä v detských kolektívoch preto netreba prehliadať možné príznaky výskytu týchto parazitov. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s príchodom školského roka.
Ilustračné foto

“Dieťa sa vtedy často škriabe, vo vlasoch mu možno vidieť i hnidy či samotné vši,” povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z ÚVZ SR. Idú aj na čisté deti dodržiavajúce osobnú hygienu a prenášajú sa kontaktom.
Výskyt týchto parazitov v kolektíve možno eliminovať použitím dezinfekčných vlasových prípravkov na to určených – šampónov, sprejov či kondicionérov. Zavšivavené osoby to však musia podľa Mikasa urobiť v rovnakom období, len vtedy sa môže zamedziť ďalšiemu prenosu.
Nutné je urobiť aj iné opatrenia. Napríklad vyprať pri vysokých teplotách osobnú a posteľnú bielizeň, tiež ju dôkladne vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev treba vyprať minimálne v dvoch cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť na slnku či postriekať prípravkom na lezúci hmyz.
Matrace, žinenky používané v škole možno postriekať prípravkom na lezúci hmyz. Treba ich tiež vyvetrať a minimálne tri až štyri dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi ako hrebene a kefy, odporúčajú hygienici ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, či prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.