Pojednávacia miestnosť bola zaplnená novinármi a verejnosťou. Mikuláš Černák, ktorý je odsúdený za vraždy na doživotie prišiel na pojednávanie s kamennou tvárou. Do pojednávacj miestnosti ho priviedli kukláči.

Černák výraz nezmenil ani keď sa posadil pred sudcu. Keď ho vyzvali, aby vypovedal, požiadal, aby mu dali dole putá. Predseda súdu mu v požiadavke vyhovel. dali so súhlasom predsedu senátu z rúk dole putá.

>>Detaily starej vraždy kvôli milenke: Černák sa vrátil na miesto činu<<

Najskôr odpovedal na otázky prokurátorky, ktorá sa ho pýtala na to, čo vie o vražde Miroslava Sýkoru (†33) a čo sa potom dialo v slovenskom podsvetí. 

Podľa jeho poznatkov ho zastrelili členovia vlastnej skupiny na čele s dnes nebohým Petrom Križanovičom, alias Duranom.

Stalo sa tak po roztržke týkajúcej sa nerozdelenia lupu získaného lúpežou nitrianskej pobočky VÚB banky v januári 1996.

Černák sa počas výpovede poriadne zapotil, dokonca tak, že mu až vyschlo v krku. Musel požiadať o pohár vody, ktorý mu doniesol príslušník justičnej stráže.  

Banskobystričanom opísal, ako bossa popravili na parkovisku pred bratislavským hotelom Holiday Inn.

Obhajca jedného z obžalovaných Ladislav Kuruc skonštatoval, že Černák súdu prezentoval iba subjektívne názory a informácie z počutia od iných. Motívom, prečo sa na doživotie odsúdený zločinec rozhodol svedčiť podľa advokáta je, aby získal nárok na podmienečné prepustenie.

To Černák odmietol. „Snažil som sa objektívne popísať skutočnosti, ktoré som zažil,“ vysvetlil súdu. Vypovedať o svojej zločineckej minulosti vo viac ako 30 prípadoch sa podľa jeho slov rozhodol preto, že vo veku päťdesiatnika prehodnotil svoju minulosť a rozhodol sa ju napraviť.

Proces bude pokračovať do piatku, keď je naplánovaný výsluch utajovaného svedka cez telemost.

Zakladateľa obávanej zločineckej skupiny Miroslava Sýkoru zastrelili 6. februára 1997. V máji 2013 vyšetrovateľ z jeho vraždy obvinil Ľuboša Ferusa, Mareka Ľuptáka, Richarda Benčiča prezývaného Kofola a Milana Majtana alias Starého. 

Podľa obžaloby prišiel Sýkora k hotelu na vozidle Audi A100 spolu s jedným ochrankárom. Keď vystúpili z auta, ochrankára zasiahli do chrbta strelami zo samopalu.

Vražda Sýkoru za bieleho dňa bola prekvapením, pretože bos vychádzal na ulicu zväčša iba večer a v noci.