Bratislava 24. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP- Fred Ernst)
 
Britským vedcom sa podarilo vytvoriť najpresnejšie obrázky srdiečok ešte nenarodených detí. Tím z King’s College London a nemocníc Guy’s a St Thomas’s je presvedčený, že ich postup pomôže v starostlivosti o deti s vrodenými chorobami srdca. Výsledky štúdie publikovali v časopise Lancet

Ilustračné foto

Výskumníci najprv spravili s pomocou MRI sériu 2D obrázkov srdca z rôznych uhlov. Keďže je však srdce nenarodeného dieťaťa maličké, bije veľmi rýchlo a bábätko sa navyše v maternici hýbe, zábery boli neostré. Následne ich dali spracovať sofistikovanému počítačovému softvéru, ktorý jednotlivé zábery spojil, zohľadnil srdcový rytmus a vytvoril 3D obraz srdca. Lekári tak získali jasný pohľad na abnormalitu.
Na štúdii sa zúčastnila aj Kirbi-Lea Pettitt, ktorej dcérka Violet-Vienna mala vážnu vrodenú vadu srdcových ciev. Lekár si to prvý raz všimol počas rutinného ultrazvukového vyšetrenia, keď bola v 20. týždni tehotenstva. Potom sa zapojila do štúdie a 3D obraz odhalil zúženie aorty a dve diery v srdci. Skutočnosť, že mali lekári k dispozícii presné obrázky im umožnila pripraviť si plán, ako dieťa zachrániť a z Violet-Vienny, ktorá týždeň po narodení podstúpila náročnú operáciu, je dnes vďaka tomu zdravé 11-mesačné dievčatko.
 
Príspevok Detailné zábery srdiečok nenarodených detí môžu zachraňovať životy zobrazený najskôr Hlavné správy.