Teroristický motív polícia vylúčila, informovala dnes hovorkyňa cudzineckej polície Kateřina Rendlová. Kvôli výhrážke musel boeing poľských aerolínií v piatok večer núdzovo pristáť v Prahe. Pri incidente nebol nikto zranený, nevznikli ani žiadne škody na majetku ani nebola ohrozená prevádzka na letisku Václava Havla.

Muž je teraz umiestnený v policajnej cele, zatiaľ nebol obvinený. Polícia odovzdala kvalifikáciu činu aj návrh na potrestanie prokurátorovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Všetkých zostávajúcich 159 cestujúcich, ktorí museli nedobrovoľne prenocovať v Prahe, dnes ráno opustilo Česko náhradným lietadlom, ktoré na letisko vyslala spoločnosť Enter Air.

V piatok večer pilot poľského lietadla oznámil, že na palube sa nachádza muž tvrdiaci, že v lietadle je bomba, ktorá vybuchne, ak stroj pristane vo Varšave. Cudzinecká polícia podľa Rendlovej okamžite začala opatrenia zodpovedajúce situácii „bomba na palube lietadla spolu s únosom“, pretože páchateľ sa nachádzal aj na palube.

Po pristátí vstúpila na palubu zásahová jednotka cudzineckej polície, ktorá vyzvala podozrivého muža, aby opustil lietadlo a nasledoval policajta. „Ten ich výzvu neposlúchol, a preto boli použité donucovacie prostriedky, s pomocou ktorých bol podozrivý muž z lietadla vyvedený. ​​Jeho správanie nebolo agresívne ani inak problematické, v danej chvíli však s policajtmi nespolupracoval,“ opísala zásah na palube hovorkyňa. Väčšina pasažierov boli občania Európskej únie, prevažne z Poľska.