Tokio 12. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP)
 
Portál rusvesna komentuje situáciu súvisiacu z protestami japonských obyvateľov, ktorí si neželajú americkú vojenskú základňu na Okinave. Do protestov sa zapojilo podľa informácii Japan Times viac ako 70 tisíc obyvateľov.

Na archívnej snímke z 6. augusta 1945 pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v japonskej Hirošime. Dňa 6. augusta 1945 americké letectvo zhodilo jadrovú bombu na japonské mesto Hirošima. O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, letectvo USA bombardovalo jadrovou náložou aj mesto Nagasaki

Účastníci protestov prijali rezolúciu, v ktorej vyzývajú japonskú vládu, aby zabezpečila odchod amerických vojenských jednotiek z územia ostrova. Požadujú odchod Američanov, ktorí sa v Japonsku nachádzajú od konca II. svetovej vojny.
Na Okinave sa nachádza takmer 74% amerických vojenských objektov v Japonsku a v kasárňach na Okinave slúži 26 tisíc amerických vojakov a nachádza sa tu aj 19 tisíc členov ich rodín.
Predstava, že by Američania Okinavu opustili len preto, lebo tak požaduje japonské obyvateľstvo je však nereálna. Japonské elity sú vazalmi USA a Američania sa z japonského územia odísť nechystajú, to im radšej podľa cynikov pripravia nové Nagasaki a Hirošimu.
 
Príspevok Desaťtisíce Japoncov protestovali proti americkej vojenskej základni zobrazený najskôr Hlavné správy.