Viedeň 17. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
„Na pôde OSN, v otázkach politiky na Blízkom východe, sa Rakúsko častejšie zhoduje s Ruskom, než s Izraelom a Spojenými štátmi. Iba v 5% z 580 prípadov sa  viedenská pozícia zhodovala s pozíciou Tel Avivu a v 8% s pozíciou Washingtonu. V tom istom čase sa s názorom Ruska zhodovala v troch štvrtinách prípadov,“ uviedol rakúsky denník Der Standard.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

„Kvôli historickému zapojeniu svojich občanov do holokaustu má Rakúsko pred Izraelom zvláštnu historickú zodpovednosť. Kancelár Sebastian Kurz to zdôraznil počas svojej návštevy Izraela a dodal, že podpora štátu na Strednom východe je súčasťou „národných záujmov“ jeho krajiny. Ale existujú skutočnosti, ktoré sú v rozpore s jeho tvrdeniami. Napríklad, skutočnosť, že izraelská vláda a predstavitelia rakúskych úradov zo strany Slobody nikdy nenadviazali kontakt na politickej úrovni. Ešte väčší rozdiel existuje v niektorých názoroch dvoch štátov: v posledných rokoch v rámci OSN Viedeň viedla “pomerne protiizraelský kurz,“ prízvukuje Der Standard.
Rakúsky denník pripomenul, že od roku 1990 počas hlasovaní Valného zhromaždenia OSN sa pozícia Rakúska často rozchádzala s pozíciou Izraela, hlavne v otázkach riešenia situácie na Strednom a Blízkom východe. Dve krajiny mali rovnaký názor v 5% z 580 prípadov, to je takmer v jednom z dvadsiatich. Der Standard poukazuje na to, že podobné obrovské názorové rozdiely malo Rakúsko iba s dvoma krajinami – s USA a Izraelom.
Na druhej strane, Rakúsko v troch zo štyroch prípadoch hlasovalo rovnako, ako Čína, Venezuela a Rusko. Denník prízvukuje, že to nie je až tak nezvyčajné, pretože v otázkach diania na Blízkom východe Izrael a Spojené štáty iba málokedy podporili ostatné štáty. Poukazuje na to, že hlasovanie v týchto prípadoch malo často iba formálny, symbolický význam a nemalo žiadne politické dôsledky.
„Napriek tomu sú tieto údaje veľavravným ukazovateľom toho, že v rámci OSN rakúska zahraničná politika voči Izraeli vôbec nie je taká prívetivá, ako slová kancelára počas jeho štátnej návštevy,“ zdôrazňuje rakúsky denník.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Der Standard: “V otázkach politiky na Blízkom východe sa Rakúsko častejšie zhoduje s Ruskom, než s Izraelom a USA“ zobrazený najskôr Hlavné správy.