Berlín, Kyjev 20. februára 2018 (HSP/Foto:Screenshot Der Spiegel)

Nemecký novinár Christian Esch v populárnom časopise Der Spiegel poukázal na pozoruhodnú situáciu: Ukrajina sa dusí v chudobe, ale jej prezident Petro Porošenko pod falošným menom Petro Incognito s celou svojou rodinkou strávi dovolenku na Maldivách, za ktorú vyhodí vyše pol milióna dolárov – je to normálne?..

„Prečo by ste počítali s jedným životom, ak môžete mať hneď dva? Pravdepodobne práve tak premýšľal Petro Porošenko, keď sa chystal na dovolenku začiatkom tohto roka. Kým v  ukrajinskej televízii opakovali záznam, ako prezident s rodinou slávi pravoslávne Vianoce, Petro Porošenko prezident so ženou a deťmi v tom čase si už dávno oddychovali na Maldivách.  Súkromným letom sa dostali na ostrov, ktorý si prenajali. Nik by sa o tejto ceste nemal dozvedieť, pretože Porošenko vystupoval pod pseudonymom Petro Incognito,“ pripomína nemecký novinár.

„Priebeh cesty pána Incognita vyvolal v Kyjeve vlnu nespokojnosti. Ale skutočne, o čom prezident premýšľal na týždennej dovolenke za pol milióna dolárov, v tom čase, keď jeho krajina sa topí v chudobe? Štyri roky po tom, čo sa dostal k moci, ani občania Ukrajiny, ani jeho partneri v zahraničí nevedia, s kým majú tu česť: s prezidentom chystajúcim vážne reformy, ktoré sľúbil pred voľbami, alebo s podnikateľom, ktorý využíva svoju pozíciu pre vlastné zbohatnutie?“ kladie novinár fakticky rétorickú otázku.

„Keď bývalý prezident Janukovič utiekol do Ruska, krajina hľadala nový začiatok. Porošenko mienil viesť Ukrajinu na Západ, predať svoje čokoládové impérium, sľúbil transparentnosť, reformy a rýchly koniec vojny na Donbase. Po 4 rokoch vojna pokračuje, reformy sa naťahujú, príjmy ľudí dramaticky poklesli a Porošenko nikdy nepredal svoj čokoládový koncern,“ prízvukuje Christian Esch.

Poukazuje na to, že Západ, ktorý privítal protesty na Majdane, je tiež sklamaný Petrom Porošenkom, pretože nebojuje proti korupcii. Američania a Európania, ktorí chceli pomôcť  Kyjevu v boji proti korupcii, musia pochopiť, že to v Kyjeve vôbec nechcú. Autor článku pripomína, že ani po 4 rokov po odstavení Janukoviča na Ukrajine nebol žiaden vysoký úradník odsúdený za korupciu.

Nemecký novinár píše, že Porošenko vybudoval svoju čokoládovú ríšu a paralelne sa zaoberal politikou. Na Ukrajine je to bežný jav a mladý štát sa stále viac mení na spoločný podnik vedený miliardármi. Prozápadná „oranžová revolúcia“ v r. 2004 nič nezmenila. Pripomína slova Saakašviliho o Porošenkovi: „Jeho jediná idea sú peniaze. Reformy sú preňho iba PR..“

„Nebolo príliš naivné očakávať od miliardára, že bude bojovať proti korupcii na Ukrajine?  Zvlášť po tom, ako nejaké obdobie bol ministrom hospodárstva pri „skorumpovanom prezidentovi Janukovičovi“? pýta sa novinár. Uviedol niekoľko príkladov, keď sa prezident Ukrajiny choval, ako bežný obchodník, a nie hlava štátu, a veľakrát sa postavil za svojich skorumpovaných priateľov a kumpánov. Prízvukuje, že Porošenko bol a zostal obchodníkom – a nie prezidentom svojej krajiny, svojho ľudu. Poukazuje na to, že Porošenko je v porovnaní so všetkými predošlými ukrajinskými prezidentmi najslabší.

„Čím menej sa uskutočňujú reformy, tým väčšia je patriotická rétorika boja proti Rusku a separatistom a tým častejšie Ukrajinci vidia Porošenka v maskáčoch ako vrchného veliteľa.  Ale kto vie, možno pred voľbami v r. 2019 dôjde Porošenkovi konečne na rozum, čo by mal robiť vo svojej krajine, ako prezident,“ sarkasticky uzatvára svoj komentár v časopise Der Spiegel nemecký novinár Christian Esch.
Eugen Rusnák