Hamburg 21. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 
Jeden z najväčších európskych spravodajských týždenníkov Der Spiegel so sídlom v Hamburgu oponuje americkému viceprezidentovi a tvrdí, že USA sa v skutočnosti vzdali svojej pozície v prospech Ruska a Číny. Spojené štáty napriek vyhláseniu viceprezidenta Mika Penceho o americkom vedúcom postavení v skutočnosti odovzdali svoje pozície v prospech Ruska a Číny, píše nemecký časopis Der Spiegel

Ilustračné foto

Mike Pence vystupoval na bezpečnostnej konferencii v Mníchove s vyhlásením, že Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa silnejšie ako kedykoľvek predtým a Amerika sa opäť stala vodcom slobodného sveta.
Taký je len podivuhodný paralelný svet, ktorý opísal Pence vo svojom prejave. Má málo spoločného s realitou. Amerika nie je na čele, stráca svoje pozície,píše Der Spiegel.
Navyše transatlantické vzťahy zažívajú najhlbšiu krízu v histórii svojej existencie, pripomína týždenník. Zároveň USA naďalej dávajú príkazy iným krajinám.
Podľa chápania viceprezidenta USA americké prvenstvo vyzerá nasledovne. Jeden rozdáva príkazy, zatiaľ čo iní ich plnia. Zástupcovia európskych krajín však počúvali politika s kamennými tvárami, pretože sa to nezhoduje s ich vlastnými predstavami o partnerstve, uvádza sa v časopise.
 
Príspevok Der Spiegel pripravil USA o štatút svetového vodcu zobrazený najskôr Hlavné správy.