Der Spiegel: Počiatočné nadšenie Východoeurópanov z EÚ vystriedalo sklamanie, strach a únava. Arogancia Západu, diktát z Bruselu a nanucovanie imigrantov sú hlavné dôvody

Nemecko 29. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Keď ľudia z krajín ako Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko s nadšením vstupovali do Európskej únie ani vo sne by ich nenapadlo v akú byrokratickú a totalitnú “obludu” sa tento európsky spolok zmení. Arogancia Západu , diktát z Bruselu, nezmyselné nariadenia , či nanucovanie imigrantov, to sú podľa najčítanejších nemeckých novín Der Spiegel hlavné dôvody, prečo počiatočné nadšenie Východoeurópanov z EÚ vystriedalo sklamanie, strach a únava.
Ilustračné foto

Po desaťročiach nadšenia z členstva v Európskej únii v súčasnosti prežívajú Východoeurópania “sklamanie, strach a únavu z EÚ”, napísal Der Spiegel. Správu preložil portál Prvnizpravy.
Najčítanejšie nemecké noviny ďalej uvádzajú hlavné dôvody, prečo je tomu tak: Kvôli arogancii Západu, rovnako ako kvôli politickému “diktátu” prijímať imigrantov, už východná Európa od Bruselu “nič dobrého” neočakáva, a skôr sa prikláňa k nacionalistickým stranám a hnutiam,” uvádza článok.
“Euro nefunguje. EÚ je založená na klamstvách. Sľubovali ste, že sa životná úroveň zvýši, ale to sa nestalo,” tento názor sa stal štandardom v Českej republike, a majú ho všetky české politické strany, ktoré uspeli v parlamentných voľbách, napísal Der Spiegel. Podobné pozície sa zaujímajú aj v Poľsku, Maďarsku a ďalších krajinách východnej Európy. 25 rokov po páde železnej opony Východ neočakáva od Západu nič dobrého. Po vstupe do EÚ sú tieto nové krajiny “unavené” Európskou úniou, poznamenali autori.
Podľa českého liberálneho politika Karla Schwarzenberga veľká časť východoeurópskeho obyvateľstva je proti prijímaniu imigrantov. “Bolo nutné diskutovať s ľuďmi, či chcú nechať cudzincov prísť do svojich krajín. Bolo to vnímané ako diktát,” zdôraznil Schwarzenberg. “My Česi vieme, čo dlhujeme EÚ, ale necítime sa v nej ako doma. Nemožno s nami stále jednať ako so školákmi. Pripomína nám to sovietske časy, kedy sme dostávali direktívy,” dodal politik.
Taktiež väčšina Poliakov cíti “hrozbu zo Západu”, pretože “mieša kultúru a rasy a bojuje proti akejkoľvek forme náboženstva”. “To nemá nič spoločné s tradičnými poľskými hodnotami,” povedal poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski. Mnohí Poliaci považujú Západ za “vševedka, ktorý im chce prikázať, ako by mali žiť a premýšľať”.
“Násilné zmeny za posledných 25 rokov vyvolali stres obyvateľstva a sľuby o živote, ako na Západe, už nie sú dostačujúce. Preto Jaroslaw Kaczynski a Viktor Orbán dokázali úspešne oživiť nacionalizmus,” povedal poľský politológ Peter Boras. V celej Európe hrajú pravicoví “populisti” na zmes” sklamania a strachu “a smerujú to proti EÚ. Na východe je to doplnené skutočnosťou, že ľudia sa cítia byť “druhoradými Európanmi”, zhrnuli autori Der Spieglu.
Samuel Gdovin

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)