Johannesburg 20. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Čistá pitná voda chýba asi 12 percentám svetovej populácie a na choroby, ktoré s tým súvisia, zomiera každoročne 3,5 milióna ľudí, čo je viac ako v dôsledku dopravných nehôd a AIDS spolu, upozornila Svetová rada vody pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa vody (22. marca).

Ilustračné foto

V Afrike nemá bezpečnú pitnú vodu 319 miliónov ľudí, čo predstavuje 32 percent subsaharských Afričanov.

Iba v Južnom Sudáne nemá podľa Detského fondu OSN (UNICEF) prístup k bezpečnej, čistej vode viac ako päť miliónov ľudí, v dôsledku čoho sa stupňujú problémy tejto krajiny s hladomorom a občianskou vojnou. Dokonca aj tí z nich, ktorí vodu nájdu, strávia väčšinu svojho dňa cestou za ňou a prenášaním nádob so vzácnou tekutinou, ktorá je pre život zásadná.

V Somálsku, Južnom Sudáne, severovýchodnej Nigérii a Jemene nemá prístup k čistej vode takmer 27 miliónov ľudí. Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 22. marec za Svetový deň vody 22. decembra 1992.

Voda predstavuje jadro trvalo udržateľného rozvoja. Vodné zdroje a všetko, čo súvisí s dodávkou vody, prispieva k znižovaniu chudoby, k ekonomickému rastu a udržiavaniu životného prostredia.