Bratislava 30. marca 2017 (HSP/Foto:Screenshot vimeo,denník N)

Kontroverzný denník N, ktorý inak bojuje proti xenofóbii, rasizmu, zovšeobecňovaniu a hádzaniu všetkých príslušníkov určitej rasy, alebo národa do jedného vreca, má na Slovákov iný meter. Denník zverejnil článok o výtvarníčke, ktorá vytvára diela, na ktorých pomocou výšiviek znázorňuje Slovákov v krojoch, ako hajlujú na cudzincov, bijú svoje ženy a vykonávajú iné, vraj typické, črty slovenského národa

Denník N propaguje výtvarníčku, ktorá vyšíva Slovákov, ako hajlujú voči cudzincom a bijú ženy

“Výtvarníčku Ivanu Šátekovú už roky fascinuje slovenská nátura a dokáže ju s iróniou aj úderne podať. Momentálne formou výšiviek a malieb,” píše sa v úvode článku kontroverzného denníka N.

Šáteková sa k tomuto kroku odhodlala vraj kvôli narastajúcim nenávistným reakciám Slovákov voči imigrantom. Vo svojom prvom diele s názvom “Hore hajl, dole hajl” znázornila Slovákov v tradičných krojoch, ktorí však namiesto privítania cudzinca čiernej pleti s jeho dcérou, chlebom a soľou ich privítali zdvihnutou pravou rukou, teda hajlovaním.

Výtvarníčka túto kontroverznú vyšívku dokončovala práve v čase minuloročných parlamentných volieb :

“Bola som pokojná, vravela som si, že extrémizmus v parlamente nemá šancu. Že zdravý rozum to predsa nedovolí. Ale keď boli známe výsledky, vydesilo ma to.”

Výtvarníčka taktiež kritizuje slovenské porekadlá a ľudové múdrosti, ktoré vraj obsahujú násilie a xenofóbiu.

Šáteková sa pustila aj do ďalších výšiviek znázorňujúcich “typické vlastnosti Slovákov”. Na jednej z nich je znázornený chlap, ktorý drží svoju ženu za vlasy a v druhej ruke drží fľašu alkoholu. Výtvarníčka tak zrejme chcela poukázať na násilie v slovenských rodinách.

Denník N propaguje výtvarníčku, ktorá vyšíva Slovákov ako hajlujú voči cudzincom a bijú ženy

Je to však zaujímavý paradox. Na jednej strane liberáli, humanisti, slniečkari a pod. bojujú proti xenofóbii, rasizmu, hádzaniu celého národa do jedného vreca, no na strane druhej do slovenského národa si kľudne kopnú a zovšeobecňujú isté zlé vlastnosti určitých ľudí. V tomto prípade, keď výtvarníčka hanobí Slovákov, je všetko v poriadku a kontroverzný denník N ju neváha spropagovať.

Samuel Gdovin