Brusel 21. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Rick Bowmer)

Tento krok má za cieľ obmedziť legálny prístup extrémistov k zbraniam, ako vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák

Ilustračné fotoIlustračné foto

Európska komisia (EK) oznámila, že členské krajiny dosiahli politickú dohodu s Európskym parlamentom v sprísnení zákonov ešte z roku 1991 na kontrolu zbraní. “Po roku diskusií, Európsky parlament a Rada dosiahli dočasnú politickú dohodu v smernici o zbraniach,” konštatuje sa v tlačovej správe od EK.

Hlavné zmeny smernice o strelných zbraniach zahŕňajú zákaz nebezpečných poloautomatických zbraní. “Medzi ne patria automatické strelné zbrane transformované na poloautomatické strelné zbrane, dlhé poloautomatické strelné zbrane s dĺžkou menej ako 60 cm, dlhé poloautomatické strelné zbrane s nakladacím zariadením viac ako 10 nábojov a krátke poloautomatické strelné zbrane s nakladacím zariadením viac ako 20 nábojov.”

Nové nariadenie sa týka aj zbraní zberateľov a v múzeách, oprávnení vlastníctva zbrane, internetového predaja a ďalšej výmeny informácií medzi členskými štátmi. Reguluje tiež alarmové a akustické zbrane a deaktivované zbrane, pretože môžu byť ľahko premenené v plne funkčnú zbraň. Zároveň Európska komisia uviedla svoju “ľútosť” nad tým, že pušky AK47 a AR15 neboli zahrnuté do dohody.

“Táto dohoda stanovuje prísnejšie kontroly, ktoré pomôžu zabrániť získaniu strelných zbraní zo strany teroristických a zločineckých organizácií,” uviedol minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera, “súčasná zmluva predstavuje míľnik v oblasti kontroly zbraní v Európskej únii”, hoci sa nedosiahli všetky náležitosti v plnej miere.

Otázne je, prečo zabudli na nákladiaky…

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.